کد خبر: 721160 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارگری پرستاران تهران گفت: مشکلات کارکنان مشاغل خدمات عمومی بیمارستان‌ها عدم اجرایی شدن طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرکاری و اضافه‌کاری بالا به دلیل پایین بودن دستمزدها و عدم ارسال کد شغلی سخت و زیان‌آور در لیست بیمه‌ای است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود نیازی (رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارگری پرستاران تهران) با اشاره به اینکه عناوین شغلی کادر درمانی در لیست بیمه‌ای به ویژه کارکنان بخش خدمات عمومی بیمارستان‌ها توسط کارفرما طی سال‌های گذشته  بهدرستی رد نشده است و نظام سخت و زیان‌آوری کار برای آ‌ن‌ها به درستی اجرا نمی‌شود، اظهار داشت: زمانی که شعبات سازمان تأمین اجتماعی عنوان‌های شغلی را با عنوان‌هایی که کارفرمای یک بیمارستان ارسال کرده، مقایسه می‌کنند، مغایرت دیده می‌شود. این مسأله سبب می‌شود تا نتوانند از مزایای سخت و زیان‌آوری کار بهره بگیرند.

وی با این توضیح که برخی کارگران خدمات عمومی نیز که در بیمارستان‌ها کار می‌کنند، با توجه به کد پرسنلی و شغلی‌شان می‌توانند در زمره مشاغل سخت و زیان‌آور قرار بگیرند، تصریح کرد: به‌طور کلی بخش درمان و پرستاران گذشته از کار فیزیکی سخت، از نظر روانی شغل سخت و زیان‌آوری دارند. آن‌ها همواره با آلام، دردها و مصائب بیماران در ارتباط هستند که باعث سخت و زیان‌آوری کارشان است.

او ادامه داد: کارکنان بخش خدمات عمومی بیمارستان اگر در «بخش‌های درگیر با بیمار» مشغول به کار باشند، از مزایای سخت و زیان‌آور می‌توانند بهره بگیرند اما خیلی اوقات عنوان شغلی درستی برای آن‌ها به سازمان تامین اجتماعی ارسال نمی‌شود و نمی‌توانند از این مزیت‌ها استفاده کنند. گهگاه این کارگران برای احراز کد شغلی خود مجبور به شکایت می‌شوند تا اثبات کنند که آن‌ها نیز در بخشی بوده‌اند که شامل مشاغل سخت و زیان‌آور است

نیازی در پایان تصریح کرد: در واقع پایین بودن دستمزد و نبود امنیت شغلی مهم‌ترین مشکل کارکنان بخش خدمات عمومی بیمارستان‌ها است. قراردادهای اغلب آنها به صورت یک ماهه منعقد می‌شود و به راحتی شغل خود را از دست می‌دهند. در عین حال به دلیل پایین بودن دستمزدها مجبور به کار مضاعف هستند.

پرستاران کارکنان خدمات عمومی بیمارستان کادر درمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر