کد خبر: 720902 A

در بیانیه یک تشکل صنفی معلمان مطرح شد؛

سازمان معلمان ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار اصلاح لایحه بودجه به نفع آموزش و پرورش شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اصلاح لایحه بودجه، یکی از مهم‌ترین خواسته‌های امروز مزدبگیران است. تامین منافع مردم در مفهوم عام و دستمزدبگیران در مفهوم خاص، تنها از طریق دستکاری بندهای لایحه بودجه ممکن خواهد شد.

در همین راستا، سازمان معلمان ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار دستکاری لایحه بودجه و افزایش سهم آموزش و پرورش شد.

خواسته‌هایی که در این بیانیه مطرح شده، به شرح زیر است:

۱- طی فرآیند بررسی بودجه، منابعی آزاد می‌شود. از مجلس محترم می‌خواهیم که حداکثر سهم را برای افزایش بودجه آموزش و پرورش اختصاص دهد.

۲- در لایحه بودجه بعضی از اعتبارات مانند سرانه دانش آموزی، هزینه شبانه روزی و ……. در بودجه ثانویه قرار می‌گیرد و تخصیص این اعتبارات به درآمد دولت بستگی دارد. از نمایندگان محترم می‌خواهیم با تصویب یک تبصره، اعتبارات هزینه‌ای آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۸ کاملا و به طور صد در صد تخصیص یافته تلقی شود و به مأخذ یک دوازدهم به وزارت آموزش و پرورش پرداخت شود.

۳- نمایندگان محترم استحضار دارند که بودجه عمومی دولت شاخص مناسبی برای تأمین اعتبارات نیست. GDP نقش مهمی در تأمین منابع پایدار دارد. در GDP، مالیات بر ارزش افزوده یکی از اصلی‌ترین منابع محسوب می‌شود. اختصاص ۰۰۲۷/ ۰ از مالیات بر ارزش افزوده برای هزینه در حوزه‌هایی مانند بهداشت، ورزش و هزینه‌های مشابه، سهم اندکی از مالیات بر ارزش افزوده است. افزایش این میزان می‌تواند آموزش و پرورش را در ارائه خدمات بهتر در زمینه‌های فوق و یا تعریف فرآیندهای مناسب مانند خدمات رفاهی و بیمه تکمیلی کمک کند.

۴- بودجه تخصیص یافته برای رتبه‌بندی در سال ۱۳۹۸، علاوه بر اینکه ضمانت اجرائی ندارد و در بودجه ثانویه قرار دارد، جوابگوی اهداف این طرح نخواهد بود. لازم است کمیسیون آموزش و تحقیقات در این زمینه ورود کرده و بر کیفیت اجرای این طرح نظارت کند.

۵- باتوجه به مقاومت شرکت‌های آب و برق و گاز از اجرای قانون برنامه توسعه ششم، تضمین معافیت مدارس از هزینه‌های آب و برق و گاز می‌بایست مورد توجه نمایندگان قرار گیرد. تدوین راهکاری برای استفاده از این معافیت، توسط ادارات کل ضروری به نظر می‌رسد.

بودجه 98 سازمان معلمان ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر