کد خبر: 719720 A

اسماعیل حق پرستی مطرح کرد؛

یک فعال کارگری گفت: وقتی تورم به صورت افسارگسخته‌ای زیاد شده باید حداقل دستمزد نیز افزایش قابل توجهی داشته باشد.

اسماعیل حق پرستی (دبیر اجرایی خانه کارگر تهران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه مزد ۹۸ باید جبران عدم افزایش دستمزد در میانه سال ۹۷ و گران شدن تصاعدی قیمت کالاهای مورد نیاز جامعه کارگری را بکند، اظهار داشت: تورم طبق اعلام مرکز آمار ایران حدود ۴۰ درصد برآورده شده است. طبیعتاً انتظار جامعه کارگری ایران مبنی بر افزایش دستمزد بیش از سال‌های گذشته انتظار درستی است. 

وی افزود: هزینه‌ها بیش از حد بالا رفته و تورم و گرانی زندگی کارگران را تحت تأثیر قرار داده است. شرکای اجتماعی در جلسات شورای عالی کار مزد ۹۸ باید مشکلات کارگران را لحاظ کنند. 

این فعال کارگری با بیان اینکه حداقل دستمزد فاصله فاحشی با هزینه‌های معیشتی خانوار دارد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد که چالش اصلی بر سر این است که چند درصد حداقل مزد باید افزایش پیدا کند. درحالیکه به اعتقاد من، امسال نباید با طرح بحث درصدها موضوع را منحرف کنیم. درست این است که حداقل دستمزد باید نسبت به هزینه‌های معیشت خانوار ترمیم شود. 

او ادامه داد: وقتی تورم به‌صورت افسارگسخته‌ای زیاد شده باید حداقل دستمزد نیز افزایش قابل توجهی داشته باشد. با ادامه این روند هزینه مسکن، خواروبار و درمان، کمر خانوده‌های کارگری در سال ۹۸ خواهد شکست و  آسیب‌های اقتصادی نیز افزایش خواهد داشت. 

حق پرستی با اشاره به اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارش اخیر، سبد معیشت خانوار ۴ نفره را ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برآورد کرده، خاطرنشان کرد: حداقل دستمزد سال ۹۸ لااقل باید به ۳ میلیون تومان در ماه برسد که در نهایت ثابت نگه داشتن قدرت خرید کارگران است. 

این فعال کارگری بیان کرد: با کاهش ۷۲ درصدی قدرت خرید کارگران آنان در این ماه‌ها احتمالاً وام و قرض کرده‌اند و حداقل دستمزد باید طوری باشد که سایه این مشکلات را از سر کارگران بردارد. 

او ادامه داد: لااقل باید این اصل بدیهی را رعایت کرد که کارگر باید حداقل معیشتش تامین شود که بتواند کار کند. 

حق پرستی در پایان خاطرنشان کرد: تکلیف دولت خدمت به مردم است اما این چیزی است که فراموش شده است.  اقتصاد کشور باید طوری بچرخد که منافع مردم فقیر نیز تامین شود.

دستمزد 98 اسماعیل حق پرستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر