کد خبر: 715862 A

کارگران منطقه دو شهرداری نیشابور شب گذشته با برپایی یک اجتماع صنفی ۵ ساعته در مقابل ساختمان شورای شهر، خواستار پیگیری اعضای شورای شهر در ارتباط با مشکل تبدیل وضعیت شغلی خود شدند.

یکی از این کارگران شهرداری نیشابور به خبرنگار ایلنا گفت: این اجتماع صنفی از حوالی ساعت ۴ عصر آغاز و تا ساعت ۹ شب گذشته ادامه یافت.

وی با بیان اینکه اجتماع صنفی شب گذشته ما مقابل ساختمان شورای شهر هیچ نتیجه‌ای نداشت، افزود: با پیگیری برخی ماموران انتظامی شهر نیشابور قرار است برای روز پنجشنبه در سالن ورزشی منطقه یک شهرداری نیشابور برای رسیدگی به مشکلات حدود ۳۰۰ کارگر معترض، جلسه‌ای تشکیل شود.

به گفته این کارگر شهرداری نیشابور، آنچه که باعث تشدید نگرانی‌های او و دیگر کارگران شرکت‌کننده در اجتماع صنفی شب گذشته شده است؛ این بود که با وجود انکه حدودا ۳۰۰ کارگر مقابل ساختمان شورای شهر جمع شده بودند اعضای شورا هیچ توجهی به اعتراض کارگران و خواسته‌های آنها  نکردند.

وی در توضیح علت اصرار شهرداری و اعضای شورای شهر برای تبدیل وضعیت قرارداد کارگران به پیمانی، اظهار داشت: در جلسات چند روز پیش شورای شهر پیشنهاد کردیم برای خروج پیمانکار حاضریم یک ماه حقوق خود را ببخشیم.

به گفته این کارگر، طبق نمونه قرارداد کاری که پیمانکار اخیرا به کارگران داده، دستمزد هر یک از کارگران به نسبت قبل که قرارداد مستقیم بودند، حدودا به نصف کاهش یافته است.

او با ذکر مثالی گفت: پیش از این من با دو حق فرزند حدود ۲ میلیون ۷۰۰ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کردم که این رقم در قرارداد جدید به یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

به گفته وی، هریک از کارگران طبق قرارداد جدید که پیمانکار باید هفته‌ای ۴۴ساعت کار انجام دهند اما این مقدار کار درگذشته ۳۶ ساعت در هفته بود. علارغم آن هیچ خبری از درج حق اضافه‌کاری‌ها و تعطیل کاری‌ها در این قراردادها مشاهده نمی‌شود. در عین حال حق سنوات کارگران که باید طبق قانون بر مبنای یک ماه حقوق در سال پرداخت شود در قرارداد جدید به ۶۴۲ هزار تومان کاهش یافته است.

 طبق اظهارات وی، یکی دیگر از مشکلات کارگران شهرداری منطقه دو؛ وصول نشدن برخی مطالبات از شهرداری است. در حال حاضر ۴ سال است هزینه‌های جارو را از جیب خود پرداخت می‌کنیم. پیش از این هر یک از ما کارگران خدماتی بابت هرینه جارو ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان دریافت می‌کردیم. همچنین برخی از مزایای رفاهی و عرفی کارگران همانند اقامت ۵ روزه در شمال کشور از ماه‌ها قبل حذف شده است. در عین حال یک سال است حق اضافه‌کاری و تعطیل کاری کارگران از سوی شهرداری پرداخت نمی‌شود.

این کارگر شهرداری نیشابور در خاتمه افزود: در روزهای گذشته نه مسئولان دستگاه‌های اداری مرتبط و نه متولیان نهادهای صنفی کارگران شاغل در منطقه نیشابور به او و همکارانش در مورد سرنوشت وضعیت شغلی و مطالباتشان توضیح مشخصی نداده‌اند.

photo_۲۰۱۹-۰۱-۱۴_۰۷-۴۹-۰۰

photo_۲۰۱۹-۰۱-۱۴_۰۷-۴۹-۰۰ (2)

 

کارگران خراسان رضوی کارگران شهرداری نیشابور تبدیل وضعیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر