کد خبر: 713425 A

در برنامه تیتر امشب مطرح شد:

نماینده طرقبه در مجلس گفت مجتمع ۲۴ هزار هکتاری، نیشکر هفت تپه، ۸ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که در ابتدا به ۲۶۰۰ میلیارد تومان و درنهایت به ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد که در حقیقت غارت صورت گرفته است.

به گزارش ایلنا، "محمد دهقان" نماینده طرقبه و همچنین رمضان علی سبحانی‌فر (نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی) در برنامه "تیتر امشب" شب گذشته حضور یافتند و نکاتی را در مورد خصوصی‌سازی واحدهای تولیدی مطرح کردند. 

دهقان با بیان اینکه مجتمع هفت تپه را دلالان دلار با پرداخت رشوه چند صد سکه خریداری کردند، گفت: این مجتمع ۲۴ هزار هکتاری، ۸ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که در ابتدا به ۲۶۰۰ میلیارد تومان و در نهایت به ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد که در حقیقت غارت صورت گرفته است.

وی افزود: بنده با خصوصی‌سازی مخالف نیستم. نگرانی‌ها از خصوصی‌سازی نیست بلکه از نحوه واگذاری‌ها، مفت‌فروشی‌ها و فساد و زیر پاگذاشتن قانون است.

وی با بیان اینکه سازمان خصوصی‌سازی باید قراردادهای واگذاری را برای عموم منتشر می‌کرد و هم در قوانین و هم در آیین نامه‌های قرادادها شفاف سازی می‌شد، گفت: اما مجلس فقط در واگذاری شرکت ماشین سازی تبریز در زمان آقای کرباسیان با فشار مجلس و دیده بان شفافیت و عدالت تقاضا کرد.

دهقان افزود: سوال ما این است که چقدر در واگذاری‌ها شفافیت رعایت شده است؟ آیا قانون در واگذاری‌ها رعایت شده است؟ چون واگذاری‌ها باید طبق قانون کارشناسان در  هیئت عالی رتبه متشکل از مسئولان صورت گیرد. در شرکت ماشین‌سازی تبریز و هفت تپه و واگذاری دشت مغان با توجه به اعتراضات گسترده مشخص شد که شفافیت صورت نگرفته است.

او گفت: با توجه به اینکه سیاست‌های مقام معظم رهبری در خصوصی‌سازی تاکید برشفافیت دارد اما به این نکته رعایت نشده به طور مثال؛ شرکت ماشین‌سازی تبریز را به قیمت ۶۸۷ میلیارد فروخته‌اند و واگذری‌ها به صورت پنهان و بدون نظارت انجام شده است و به مجلس اطلاع رسانی نشده است. ضمن اینکه سازمان خصوصی‌سازی موظف است خلاصه‌ای معامله و کارشناسی‌ها باید در روزنامه‌های کثیرالانتشار منعکس شود که این اتفاق نیفتاده است.  

دهقان گفت: شرکت ماشین‌سازی تبریز شرکتی است که صنایع کشور به این شرکت وابسته است و دهها هزار ماشین در این شرکت ساخته شده است. مساحت زمین کارخانه این شرکت ۱۲۶ هکتار است، ۸۳ هزار و ۵۰۰ متر زمین در منطقه ایلگلی تبریز که در بهترین منطقه شهر تبریز قرار دارد که ارزش هر متر آن حداقل ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است و با این حساب ارزش واقعی آن ۸۳۵ میلیارد تومان می‌شود که کل شرکت را ۶۸۷ میلیارد تومان فروخته اند و قرار است تا مبلغ فروخته شده ظرف چندسال پرداخت شود. طبق گفته کسی که این شرکت را خریده است، خرید از طریق مذاکره و پنهان بوده است نه مزایده و شخص خریدار اصلا اهلیت این کار را ندارد، اکنون هم در زندان است.

وی تصریح کرد: هفت تپه را دلالان دلار خریداری کرده‌اند و در اصل اموال ملت را غارت کرده‌اند. هفت تپه ۲۴ هزار هکتار زمین دارد که در واگذاری به دو فرد جاعل و رشوه دهنده در حد چندصد سکه واگذار شده است. زمین هفت تپه اکنون حدود ۸ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که ۲۶۰۰ میلیارد تومان فروخته شده و آنهم به ۹۰۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافته و بازهم در آخر به ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد که در حقیقت فروشی نبوده بلکه غارت صورت گرفته است.

دهقان گفت: مجلس انتظار دارد فهرستی از خصوصی‌سازی که در حقیقت خصوصی‌سازی بوده نه خصوصی‌خواری ارائه شود و اگر قرار است شرکت‌ها به قیمت پایین و به افراد نااهل فروخته شود بهتر است به صورت سهم بندی به خود افرادی که در شرکت کار می‌کنند واگذار شود.

 دهقان در ادامه درباره واگذای‌ها گفت: اگر در مزایده خریدار نباشد و باید واگذاری با مذاکره انجام شود پس باید بر طبق قانون به متخصصان همان شرکت واگذار شود.

سبحانی فر گفت: واگذاری‌ها در خصوصی‌سازی ۳ گروه است که بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری باید واگذاری‌ها صورت گیرد. گروه ۳ در اختیار دولت قرار می‌گیرد، گروه ۲ باید ۸۰ درصد واگذار شود و گروه ۱ نیز گروهی است که باید به مردم واگذار شود.

 او گفت: با توجه به اینکه در هر کاری اشکالاتی هست در خصوصی سازی نیز ممکن است اشکالات و نواقصی در کار باشد.

سبحانی فر با انتقاد از اینکه گفته می‌شود شفافیت در واگذاری‌ها نیست گفت: شفافیت برابر قانون وجود دارد چون اطلاع‌رسانی‌ها و فراخوان برای واگذاری در روزنامه‌ها و سایت‌ها انجام می‌شود. در این کار تعدادی از کارشناسان رسمی دادگستری کار کارشناسی را انجام می‌دهند و نتیجه کارشناسی به هیئت واگذاری ارائه می‌شود.

او گفت: ۲۳۰ بنگاه از گروه یک به گروه ۲ و ۳ تبدیل کرده اند و با دخالت‌ها از واگذاری‌ها جلوگیری می‌شود. او گفت: عدم شفافیت این است که از طریق مذاکره و پشت پرده واگذار شده باشد.

 سبحانی فر در ادامه با انتقاد گفت: هیچ بنگاهی بدون مزایده و با مذاکره واگذار نمی‌شود. در واگذری ها ۷ بار مزایده انجام شده است و چون خریداری نبوده از طریق مذاکره واگذار شده است اما کارشناسی‌ها انجام شده است.

اهلیت هم یکی از مواردی است که حتما توجه می‌شود و در بین چندین نفر خریدار نیز اهلیت از بین آنها در نظر گرفته می‌شود.

سبحانی فر در ادامه تاکید کرد: در واگذاری‌ها، شرایط واگذاری و اهلیت کاملا مر قانون رعایت شده است.

نماینده مجلس در ادامه گفت: دشت مغان نیز در لیست واگذاری‌ها قرار گرفته است و براساس نظر کارشناسان ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است.

ماشین سازی تبریز مجمتع نیشکر هفت تپه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر