کد خبر: 711373 A

محمدجواد کبیری:

معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، گفت: نباید به افراد بیکاری که توانمند نشده‌اند، تسهیلات بدهیم.

به گزارش ایلنا، محمدجواد کبیری، در نشست با بهمن عبداللهی (رئیس اتاق تعاون ایران) گفت: اگر نقش حیاتی و منحصر به فرد تعاون در توسعه کشور برای دولت و ملت روشن شود کسی نمی‌تواند بنا بر سلیقه خود با حوزه تعاون برخورد یا حذف کند.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصاد، تعاون و جمع شدن اقتصادی مردم کنار یکدیگر، می‌تواند راه دشوار فعلی اقتصاد کشور را هموارتر کند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: انجمن علمی تعاون ایران از ارکان اصلی حوزه تعاون است و باید ظرفیت‌های پژوهشی خود را کاربردی کند.

کبیری اظهار داشت: می‌توانیم با کمک یکدیگر اندیشکده‌ای در حوزه تعاون تاسیس کنیم تا بخش علمی، اجرایی و جوانان وارد این میدان شوند و خروجی، بیشترین کاربرد را داشته باشد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در نشست با دبیرکل و اعضای هیات مدیره خانه تعاونگران گفت: اهالی تعاون باید هم صدا شوند تا صدایشان به گوش مسئولان ارشد کشور برسد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه چند سال طول می‌کشد تا بتوانیم از سرمایه خارجی اقتصادی استفاده کنیم، بنابراین باید ساختارهای اقتصادی را اصلاح کنیم تا بتوانیم دوران گذار را پشت سر بگذاریم.

کبیری افزود: هم اکنون راهکار ما این است که با استفاده از سرمایه‌های خرد و معطل مانده سازمان‌های مردم نهاد و تعاونی تشکیل شود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به کاهش اعتماد عمومی، گفت: باید فرهنگ موجود در کار اقتصادی را تغییر دهیم؛ بنابراین باید شوک وارد کنیم تا بتوانیم سرمایه‌های معطل مانده مردم را بتوانیم به اموری چون ایجاد بنگاه‌های خود اتکایی که مردم هم نظارت می‌کنند، منتقل کنیم تا همه از مزایای آن بهره مند شوند.

وی تاکید کرد: تعاون یک راه حل است نه یک مشکل و متاسفانه تاکنون به دلیل کم کاری نتوانسته‌ایم کارها را به گوش مسئولان برسانیم.

کبیری افزود: باید نهادهای مرتبط با حوزه تعاون نظم بیشتری داشته باشند و از تداخل کاری خودداری شود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی تصریح کرد: باید توان محدود در اجرای نیازهای نامحدود به کار گرفته شود. چالش ها احصاء و اولویت بندی شود و در نهایت خروجی کارها ارائه شود.

کبیری در خصوص تسهیلات اشتغال فراگیر، گفت: نباید به افراد بیکاری که توانمند نشده‌اند تسهیلاتی بدهیم که نه تنها رشد نکنند؛ بلکه بعد از مدتی بیکار بدهکار شوند و باید به افراد توانمند تسهیلات داده شود.

وی همچنین در نشست دیگری با مدیر عامل بانک کشاورزی از همکاری های مطلوب این بانک در پیشبرد برنامه اشتغال روستایی درطرح روستا تعاون و همچنین ۱۱ استان مرزی قدردانی کرد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی گفت: با توجه به ابلاغ اعتبارات اشتغال پایدار روستایی به بانک های عامل، پرونده طرح های باقیمانده تعاونی ها نزد بانک کشاورزی به سرعت بررسی شود.

کبیری ابراز امیدواری کرد که در تکمیل چرخه زنجیره ارزش، بانک کشاورزی بتواند از حامیان تشکل های تعاونی در تحقق این مهم باشد.

همچنین در نشست معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و عبداللهی، رئیس اتاق موضوع واگذاری برخی شرکت‌های دولتی به تعاونی ها مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای عملی شدن این اقدامات تبیین شد.

عبداللهی گفت: اتاق تعاون به تازگی پیشنهادی در خصوص واگذاری دو تیم پرطرفدار پایتخت، یعنی پرسپولیس و استقلال از طریق تعاونی ها به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه داده است. به گفته وی، در لایحه بودجه نیز بر واگذاری شرکت های دولتی به بخش تعاونی تاکید شده است.

مدیر عامل بانک کشاورزی در این دیدار گفت: اهم برنامه های بانک کشاورزی حول روستا و کشاورزی متمرکز است و این بانک بدون هر گونه سوگیری مانند روال گذشته از شرکت‌های تعاونی تولیدی در حوزه روستایی و کشاورزی حمایت می‌کند.

در این نشست البرز محمدی، مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی خواستار سرعت دهی به رسیدگی پرونده‌های اعتباری شرکت‌های تعاونی نزد بانک کشاورزی به منظور ارتقای سهم تعاون کردند.

در پایان این دیدار مقرر شد موضوع طرح‌های تعاونی که پرونده آنها در بانک کشاورزی در دست بررسی است در نشستی متشکل از مدیران امور شعب بانک‌ها و معاونان امور تعاون استان‌ها از طریق ویدئو کنفرانس مورد بحث و بررسی قرار گیرند.

تاکنون ۲۰۲ میلیارد تومان، از طریق بانک کشاورزی به طرح‌‌های روستا تعاون تسهیلات پرداخت شده است.

محمد جواد کبیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر