کد خبر: 710669 A

نماینده کارگران در شورایعالی کار بیان کرد:

نماینده کارگران در شورایعالی کار گفت: دستمزد کارگران در نشست شورایعالی کار مشخص می‌شود و در لایحه بودجه راجع به دستمزد کارگران و هرگونه افزایش و مولفه اثرگذار بحثی مطرح نمی‌شود زیرا از حوزه تکلیف قانونی خارج است.

به گزارش ایلنا، فرامز توفیقی ضمن بیان اینکه موضوع معیشت کارگران یک بحث پیچیده است، گفت: این موضوع هم به بودجه دولت وصل و متصل است و هم نیست! معیشت ارتباط مستقیمی با دستمزد دارد و دستمزد جامعه کارگری در شورای عالی کار در روندی سه جانبه حول ماده ۴۱ قانون کار تعیین می‌شود.

وی اضافه کرد: البته در این روند سه جانبه، وجه کارفرماها بر کارگرها می‌چربد اما در هر صورت موضوع دستمزد کارگران در این جلسه مشخص می‌شود و در لایحه بودجه راجع به دستمزد کارگران و هر گونه افزایش و مولفه اثرگذار صحبت ندارد زیرا از حوزه تکلیف قانونی خارج است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره سایر مولفه‌های اثرگذار بر معیشت کارگران اظهار داشت: آموزش، درمان، تسهیلات در حوزه مسکن، اعتباراتی در بخش راهسازی‌ها و مباحثی از این دست، تاثیر زیادی بر خانواده کارگری می‌گذارد. آنچه دوست داریم در بودجه ببینیم، این است که دولت تکلیفی برای بازپرداخت دیون و بدهی‌ها به صندوق تامین اجتماعی ایجاد کند زیرا این صندوق غیرانتفاعی و بین‌النسلی متعلق به خانواده کارگران و کارفرمایان است. در حقیقت باید بدانیم دولت چگونه بدهی‌های خود به صندوق تامین اجتماعی که به شدت افزایش پیدا کرده است را پرداخت می‌کند.

وی ابراز داشت: در دی ماه سال گذشته نمایندگان کارگری به نمایندگان دولت هشدار داده بودند با جهش‌های قیمتی مواجه هستیم و اگر تامین معیشت کارگران به درستی انجام نشود، این قشر عزیز با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند اما متاسفانه گوش شنوایی وجود نداشت و آن جهش‌های قیمتی اتفاق افتاد و خانوار دست مزد بگیر و به ویژه جامعه کارگری دچار آسیب شدند و تنها دولت سود برد.

توفیقی بیان کرد: با اینکه هر روز ظاهرا خبرهای خوبی درباره کاهش قیمت دلار می‌شنویم اما قیمت عوامل موثر بر سبد معیشت کارگران نه تنها کاهش پیدا نمی‌کند بلکه با افزایش مواجه هستیم و کسی هم راهکاری پیدا نمی‌کند تا سفره جماعت دستمزد بگیر هر روز کوچکتر نشود. شورای عالی کار مکلف است ماهانه یک جلسه تشکیل بدهد اما تا امروز که ده ماه از سال گذشته است، این شورا تنها سه جلسه تشکیل داده است.

نماینده کارگران در شورایعالی کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر