کد خبر: 710378 A

در نامه ۳۶۰۰ دانشجو مطرح شد؛

۳۶۰۰ دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه در نامه‌ای به نمایندگان کرمانشاه در مجلس، خواستار پاسخگویی در مورد سرنوشت پالایشگاه کرمانشاه بعد از واگذاری به بخش خصوصی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ۳۶۰۰ دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس، خواستار جلوگیری از حیف و میل بیت‌المال در جریان واگذاری‌های بی‌ضابطه به بخش خصوصی شدند و نسبت به سرنوشت پالایشگاه کرمانشاه ابراز نگرانی کردند.

در این نامه آمده است:

همانطور که می‌دانید، در دوره‌های مختلف دولت‌ها به بهانه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در پی واگذاری شرکت‌های مختلف دولتی براساس الگوی افزایش درآمد و نه افزایش کارایی، برای خود بوده‌اند. به نحوی که این نوع نگاه به خصوصی‌سازی موجب دیده نشدن برخی مؤلفه‌ها همچون اهلیت و سابقه خریداران، قیمت‌گذاری واقعی از دارایی‌ها و ارزش آن شرکت و رقابت و شفافیت در روند واگذاری‌ها گردیده است. متأسفانه این نگاه درآمدمحور، به حدی است که حتی سعی می‌کنند به طرق مختلف شرکت‌ها را به ظاهر زیان‌ده جلوه دهند تا بتوانند با دور زدن قوانین و بدون نظارت، آن شرکت را به اشخاص نزدیک به مسئولین واگذار نمایند و از این قسم واگذاری‌ها می‌توان به هپکو اراک، ماشین‌سازی تبریز، نیشکر هفت تپه و... اشاره نمود.

مستحضرید که استان کرمانشاه نیز از این موج خصوصی‌سازی- با نگاه درآمد زایی نه کارآمدی– بی‌نصیب نبوده و پالایشگاه کرمانشاه دومین پالایشگاه قدیمی کشور، با بیش از ۸۰ سال سابقه فعالیت، در حالی که در طول این سال‌ها یک شرکت سودده بوده و حتی در دوران جنگ تحمیلی نیز به فعالیت خود ادامه داده و ارزش واقعی آن ۲۰۰۰ میلیارد تومان بوده، طی فرایندی مشکوک به قیمت ۲۱۰ میلیارد تومان آن هم در ازای دریافت تنها ۱۷ میلیارد تومان نقدی، به فردی که سابقه فعالیت در حوزه نفت و پالایش را نداشته، واگذار شده است.

حال که نزدیک به دو سال از این واگذاری پرشائبه می‌گذرد این سوالات در اذهان شکل گرفته که چه شده که نمایندگان استان کرمانشاه که ابتدا فریاد احقاق حق ضایع شده مردم را برمی‌آوردند، در حال حاضر برخی از آنان سکوت پیشه کرده و این مسئله را پیگیری نمی‌کنند؟ مگر شما نبودید که مصاحبه کرده و در مجلس نطق های غرا ایراد می فرمودید که بیت المال را به حراج گذاشتند و حق مردم کرمانشاه را ضایع کردند؟!

 لذا دانشگاهیان خواستار شفافیت در اموال و دارایی‌ها و روند واگذاری پالایشگاه هستند و از شما می‌خواهند گزارش تحقیق و تفحص از واگذاری پالایشگاه توسط مجلس شورای اسلامی آماده شده و عملکرد خود نسبت به تحقیق و تفحص صورت گرفته را به دانشگاهیان و عموم مردم ارائه نمایید.

کارگران پالایشگاه کرمانشاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر