کد خبر: 702349 A

علی مظفری:

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اولویت بازرسی کار را صیانت از نیروی انسانی شاغل در کارگاه‌ها اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، «علی مظفری» مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اولین گردهمایی بازرسان کار که در خراسان رضوی برگزار شد، ضمن تشریح راهبردهای کلان حوزه بازرسی کار کشور، بر ضرورت ایجاد ساختارهای ایمنی در کارگاه‌های کشور تاکید کرد و گفت: مسئولیت تامین ایمنی کارگاه‌های کشور حسب مواد ۹۱ و ۹۵ قانون کار با کارفرمایان است و طبیعی است کسی که کسب و کار و فعالیت اقتصادی را ایجاد می‌کند، باید خود پیش بینی الزامات ایمنی را نیز برای انجام کار ایمن لحاظ کند.

وی با ذکر این موضوع که به استناد آیین نامه به کارگیری مسئولین ایمنی مصوب شورای عالی حفاظت فنی، کارفرمایان باید نسبت به، به کارگیری مسئول ایمنی دارای صلاحیت حسب نوع فعالیت اقدام کنند، حضور مسئول ایمنی در یک کارگاه را نشان از درایت کارفرما و اهمیت وی به صیانت از منابع مادی و انسانی شاغل در آن کارگاه بیان کرد و افزود: برای نمونه حضور یک مسئول ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی می‌تواند نقش موثری در این بخش ایفا نماید که عملاً برای کارفرما یک سرمایه گذاری ارزشمند محسوب می‌شود.

مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی بر الزام کارفرمایان در اجرای آیین نامه به کارگیری مسئولان ایمنی تاکید کرد و از بازرسان کار خواست تا هیچ گونه اغماضی در این خصوص اعمال نکنند.

وی همچنین با اعلام این موضوع که روند امکان سنجی الحاق به مقاوله نامه شماره ۸۱ بازرسی کار در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز و جلسات متعددی نیز در این خصوص با شرکای اجتماعی برگزار شده است، از ظرفیت آن مقاوله نامه برای توسعه بازرسی کار کشور با نگاه تبیین شاخص‌های استاندارد بین المللی در آن بخش خبر داد.

در ادامه سنجری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی طی سخنانی از تلاشهای بازرسان کار استان در جهت کاهش حوادث در استان تقدیر کرد و گفت: رسالت و وظیفه بازرسان کار در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیار خطیر و ارزشمند است .

 وی به بحث صیانت از نیروی کار و رسالت اخلاقی و انسانی بازرسان کار اشاره و اظهار امیدواری کرد : با برگزاری این گردهمایی‌ها بتوانیم ضمن انتقال تجربیات به نیروی نسل جوان از فرصت پیش رو در جهت کاهش حوادث ناشی از کار به درستی استفاده کنیم.

سنجری ادامه داد: بازرسان کار فنی‌ترین، متخصص‌ترین و از توان و نیروی کارشناسی بسیار بالایی برخوردار هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بیان کرد: در راستای اقدامات پیشگیرانه و نهادینه سازی فرهنگ ایمنی در جامعه کار و تولید استان قطعاً نقش بازرسان کار در افزایش بهره وری و کاهش هزینه های مادی و معنوی ناشی از حوادث شغلی چشمگیر و اثر گذار است به همین جهت برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ، تامین ابزار و تجهیزات بازرسی می تواند در این زمینه بسیار تاثیر گذار باشد.

آیین نامه به کارگیری مسئولان ایمنی علی مظفری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر