کد خبر: 700995 A

در نتیجه تظاهرات روز گذشته "جنبش جلیقه زردها" در پاریس و شهرهای دیگر کشور فرانسه، ۱۳۰۰ نفر بازداشت شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی بی سی، در نتیجه تظاهرات روز گذشته جنبش جلیقه زردها در پاریس و شهرهای دیگر کشور فرانسه، ۱۳۰۰ نفر بازداشت شدند.

بیش از ۲۰۰ نفر تنها پیش از شروع تظاهرات دستگیر شدند. در میان بازداشت شدگان تعداد زیادی کارگر، بازنشسته، معلم و دانشجو وجود دارد.

آنها حالا در کنار مطالبه افزایش دستمزدها خواهان استعفای رئیس جمهوری هستند؛ چرا که معتقدند، «امانوئل ماکرون» منافع یک درصد ثروتمند جامعه را نمایندگی می‌کند.

آنگونه که معترضان مدعی هستند رئیس جمهوری فرانسه مالیات یک درصد ثروتمند جامعه را پایین آورده و مالیات کارگران را افزایش داده که در نتیجه قدرت خرید مزد بگیران به شدت کاهش یافته است.

یک زن که همسرش کارگر یک شرکت خودروسازی است به گزارشگر شبکه یورونیوز می‌گوید: همسرم ماهی ۱۷۰۰ یورو دستمزد می‌گیرد که تمام آن صرف هزینه‌های مالیات، اجاره خانه، انرژی (آب، برق و گاز) و... می‌شود. چیزی برای خودمان نمی‌ماند ما حتی نمی‌توانیم سالی یک مسافرت برویم. مواد غذایی که می‌خریم چیزی به پایان تاریخ انقضایشان باقی نمانده است. ما مجبوریم اینگونه خرید کنیم.

در فرانسه مواد غذایی که یک یا دو روز به پایان تاریخ انقضایشان باقی مانده نصف قیمت فروخته می‌شوند. فقرای فرانسه از این کالاها خریداری می‌کنند که به سلامت آنها لطمات شدیدی می‌زند.

حرکت‌های اعتراضی این روزهای فرانسه را «جنبش جلیقه زردها» نمایندگی می‌کند؛ جنبشی که افکار عمومی را به یاد جنبش اعتراضی دانشجویان در سال ۱۹۶۸ می‌اندازد.

جنبش جلیقه زردهای فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر