کد خبر: 698294 A

کارگران هفت‌تپه در تماس با ایلنا:

کارگران هفت‌تپه می‌گویند: شروع به کار به معنای برآورده شدن همه مطالبات ما نیست. مسئولان باید مشکلات را پایه‌ای و اساسی حل کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «آژیر تولید در هفت تپه به صدا درآمد» این اتفاق بعد از حدود یک ماه اعتراض و در خیابان ایستادن، تا حدودی خبر خوبی‌ست؛ از یک زواویه می‌تواند به معنای آن باشد که مجتمع قدیمی هفت‌تپه از دست نرفته و محصولاتِ نیشکر روی زمین نمی‌ماند. اگر از این منظر نگاه کنیم، می‌توان این اتفاق را «مثبت» ارزیابی کرد.

کارگران نیشکر هفت تپه نیز در باره این بازگشایی و بازگشت به کار، روایت‌های خودشان را دارند؛ روایت‌هایی که علیرغم گوناگونی، همه نشان‌دهنده وابستگی و تعلق خاطرشان به کار است.

یکی از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه که ترجیح می‌دهد نامش آورده نشود، در مورد بازگشت به کار کارگران می‌گوید: بازگشایی و آغاز به کار، به معنای حل مشکلات و دستیابی به مطالبات نیست. کارگران هفت‌تپه مطالباتی دارند از جمله پرداخت معوقات مزدی، آزادی همکاران بازداشتی، انعقاد قرارداد کار با ۱۵۰۰ کارگر روزمزد، تعیین تکلیف وضعیت کارخانه و تعمیرات آن، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت مطالبات بیمه‌ای کارگران فصلی، پرداخت هزینه بازنشستگی کارگران مشمول، برطرف شدن بحث تقسیم اراضی، تغییر مدیریت و ....

این کارگر حل مشکل «خصوصی‌سازی» و تعیین تکلیفِ تخلفات صورت گرفته توسط سازمان خصوصی‌سازی در روندِ  واگذاری هفت‌تپه را از مهم‌ترین خواسته‌ها و زیربنای مطالبات می‌داند و می‌گوید: بازگشت به کار ما به معنای حل این معضلات یا فراموش شدن اینها نیست و مسئولان باید بدانند که کارگران حسن‌نیت شان را نشان داده‌اند و حالا نوبت آنهاست که در فضای آرام به موضوع رسیدگی کنند.

یکی دیگر از کارگران این مجتمع می‌گوید: ما کارگران هفت‌تپه دل‌مان برای مملکت‌مان می‌تپد؛ در روزهای اخیر واقعاً دل‌مان برای ۸ هزار هکتار نیشکرِ آماده برداشت سوخت؛ اگر سر کار برنمی‌گشتیم محصولات خراب می‌شد.

این کارگر افزود: «نیشکر» و «زمین» هویت ما هفت‌تپه‌ای‌هاست؛ نمی‌توانیم بگذاریم به هدر برود یا خراب شود.

یکی دیگر از کارگران هفت‌تپه به انتشار خبرهای مربوط به بازگشت به کار کارگران اشاره می‌کند و می‌گوید: مسئولان هر کدام در رسانه‌‌ای از شروع به کارِ کارگران خبر داده‌اند. این رقابت برای انتشار خبر آغاز به کار هفته تپه جالب است آنهم در شرایطی که ما کارگران خودمان تصمیم گرفته‌ایم به سر کار بازگردیم.

او ادامه می‌دهد: مسئولان تا امروز کجا بودند؟ چرا در این یک ماهی که از اعتصاب ما گذشت، در رسانه‌ها مصاحبه نکردند و اسم «هفت تپه» را نیاوردند؟!

کارگران نیشکر هفت تپه اعتراض کارگران هفت تپه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر