کد خبر: 694415 A

گزارشی از دغدغه این روزهای کارگران کشت و صنعت گلچشمه؛

کارگران کشت و صنعت گلچشمه (از شرکت‌های تابعه بنیاد مستضعفان در استان گلستان) نگران واگذاری این شرکت به بخش خصوصی هستند و از اینکه سرنوشت تاسف‌بار کشت و صنعت هفت‌تپه برای آنها نیز رخ دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای گذشته، عده‌ای از کارگران کشت و صنعت گلچشمه –که از شرکت‌های تابعه بنیاد مستضعفان در استان گلستان است- در اعتراض به واگذاری آن به بخش خصوصی در مقابل استانداری گلستان تجمع کردند. گفته می‌شود که نگرانی کارگران از این است که سرنوشت تاسف‌بار کشت و صنعت هفت‌تپه برای آنها نیز رخ دهد.

پدران ما در ایجاد گلچشمه دخیل بودند

 محمدرضا سرگلزایی که یکی از کارکنان شرکت است، به ایلنا گفت: من ۲۹ سال سابقه کار در این شرکت دارم. دیگر کارکنان این شرکت هم، معمولا در حدود ۱۵-۱۶ سال است که در اینجا کار می‌کنند. ما خودمان اهل آزادشهر هستیم و پدرانمان در زمان احداث و آغاز به کار این شرکت در اوایل دهه ۵۰ شمسی دست‌اندر کار شکل‌گیری آن بودند.

وی افزود: این شرکت از متعلقات شمس پهلوی بوده است. بعد از انقلاب، این شرکت مصادره شد و به بنیاد مستضعفان واگذار گردید.

سرگلزایی اشاره داشت: گلچشمه یک سردخانه بسیار بزرگ ده هزار تنی دارد که ساخت ایتالیا است و از لحاظ اندازه و امکانات در خاورمیانه بی‌سابقه است. بسیاری افراد از نقاط مختلف کشور محصولاتشان را به اینجا می‌آورند تا در ازای پرداخت اجاره، نگه‌داری شود. هم‌چنین دارای سیستم آبیاری مدرن، کارخانه تولید ربّ گوجه فرنگی، پرورش ماهی، باغداری و... است.

10

وی گفت: بین ۱۰۰ الی ۱۲۰ نفر کارکنان این شرکت هستند که از این میان، حدود ۶۰ نفر نیروی دائم هستند و دیگران هم، به تناسب فصل، در قالب شرکت‌های پیمانکاری و یا به صورت قراردادی در اینجا کار می‌کنند. گفتنی است از لحاظ بیمه و دستمزد مشکلی نداریم و شرکت به خوبی به آنها رسیدگی می‌کند.    

گلچشمه را فدای مشکلات دیگران کردند

سرگلزایی اظهار داشت: چندسال پیش، بنا بر تصمیم نامعقول بنیاد، گلچشمه در شرکت کشاورزی و دامپروری ران و شرکت آبزی‌پروری فردوس ایرانیان ادغام شد. گلچشمه به‌خاطر سودآوری‌ای که داشت قرار بود بار هزینه‌ها و مشکلات این دو شرکت را بر دوش کشد. در واقع، گلچشمه فدای مشکلات ران و فردوس ایرانیان شد. هم‌چنین، هدف این بود که بدین طریق گلچشمه کوچک شود و زمینه فروش آن راحت‌تر فراهم شود.  

چرا شرکتی که تولید خوبی دارد باید خصوصی شود

این کارگر باسابقه شرکت گلچشمه تصریح کرد: کشت و صنعت گلچشمه برای ما حکم پدر مریض و در حالت احتضاری را دارد که نیازمند مراقبت و نگه‌داری است اما بنیاد مستضعفان در واگذاری آن به بخش خصوصی مصرّ است. ما از بابت خصوصی‌سازی آن نگران هستیم و می‌گوییم چرا شرکتی که تولید دارد باید خصوصی شود؟

اگر مشکلات هفت‌تپه برای گلچشمه هم به وقوع بپیوندد چه بلایی سر کارگران خواهد آمد

وی تصریح کرد: گلچشمه بزرگترین واحد تولیدی شهرستان آزادشهر است. اگر همان مشکلات ناشی از خصوصی‌سازی که برای کشت و صنعت هفت‌تپه پیش آمد، برای اینجا هم به وقوع بپیوندد چه بلایی سر کارگران گلچشمه خواهد آمد؟ کسی به فکر اشتغال و درآمد آنها هست؟ من و اکثر کارگران اینجا رزمنده، جانباز یا از خانواده شهدا هستیم. آیا کسی نباید این همه سال کار و تلاش خالصانه ما را در نظر بگیرد؟ گفتنی است ایجاد مشکل برای گلچشمه، به اقتصاد آزادشهر نیز ضربه خواهد زد.  

سرگلزایی در اشاره به جلسه اخیر در استانداری گلستان گفت: من و ۴ نفر دیگر از کارگران در این نشست مشکلاتمان را با مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مدیرکل اداره صنعت، معدن و تجارت و معاون مدیرکل سیاسی و انتخابات و تقسیمات کشوری استاندار گلستان در میان گذاشتیم.

وی در پایان صحبت‌هایش اشاره کرد: ما در پی فرستادن نامه برای وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت و آقای علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر و رییس فراکسیون کارگری مجلس) هستیم. قابل ذکر است دبیر اجرایی خانه کارگر استان نیز با ما همراه و همدل بود. با این وجود، چشم‌انداز چندان روشن به نظر نمی‌رسد.

گلچشمه از بزرگترین تولیدی‌های استان گلستان است

غلامرضا طالبا (دبیر اجرایی خانه کارگر استان گلستان) نیز در رابطه با مشکلات این شرکت گفت: کشت و صنعت گلچشمه یک واحد صنایع تبدیلی و ازجمله بزرگترین تولیدی‌های استان گلستان می‌باشد.      

وی اظهار داشت: این شرکت در زمان اوج فعالیتش ۳۰۰ کارگر و ۷۰۰ هکتار زمین داشت اما اکنون کمتر از ۴۰۰ هکتار زمین و حدود ۱۰۰ نفر کارگر دارد. البته بیمه و مزایا و دستمزد آنها به‌روز است و مشکلی هم ندارد.  

کارگران دغدغه آینده را دارند

دبیر اجرایی خانه کارگر استان گلستان تصریح کرد: اکنون کارگران این شرکت دغدغه آینده را دارند و نگران وضعیتشان در دوران بعد از خصوصی‌سازی هستند.

طالبا ضمن تایید تجمع روز گذشته عده‌ای از کارگران در مقابل استانداری گلستان، گفت: در پی آن تجمع، عده‌ای از کارگران به نمایندگی از باقی آنها به داخل استانداری رفتند. در آنجا جلسه‌ هم‌اندیشی با حضور نمایندگان کارگران، مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مدیرکل اداره صنعت، معدن و تجارت استان و معاون مدیرکل سیاسی و انتخابات و تقسیمات کشوری استاندار گلستان برگزار و قرار شد موضوعات مورد نگرانی مورد بررسی قرار گیرند.

قابل ذکر است شرکت کشت و صنعت گلچشمه واقع در شهرستان آزادشهر، در کیلومتر یک جاده آزادشهر به گنبد قرار دارد.

در زیر متن نامه کارگران گشچشمه خطاب به رئیس بنیاد مستضعفان آمده است. در این نامه از واگذاری این شرکت به بخش خصوصی ابراز نگرانی شده است.

24

23

غلامرضا طالبا-دبیر اجرایی خانه کارگر استان گلستان کشت و صنعت گلچشمه کشت و صنعت هفت‌تپه محمدرضا سرگلزایی-کارگر کشت و صنعت گلچشمه بنیاد مستضعفان استان گلستان مهندس سعیدی‌کیا خصوصی‌سازی کشت و صنعت گلچشمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر