کد خبر: 691618 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

بازرس کانون کارگران ساختمانی کشور گفت: تمامی قراردادها و حقوق مدیران و پاداش‌ها در سازمان تامین اجتماعی باید علنی باشد و در اختیار کارگران یعنی صاحبان اصلی تامین اجتماعی قرار گیرد تا بتوانند بر آنها نظارت کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس شیری (بازرس کانون کارگران ساختمانی کشور) پیرامون مسایل سازمان تامین اجتماعی گفت: مساله اصلی این است که تامین اجتماعی و بهداشت و درمان حقی‌ست همگانی؛ نه مکانی برای غارت کارگران و زحمتکشان توسط سرمایه‌داران و همه‌ی آحاد مردم از پیر و جوان گرفته تا کودکان باید از این خدمات به صورت مجانی برخوردار باشند.

نباید بازنشستگان بعد از عمری کار و تلاش، زیر خط فقر زندگی کنند

وی با تاکید بر اینکه مشکلات مالی هرگز نباید سدی در برابر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به آحاد جامعه باشد، تصریح کرد: حقوق بازنشستگی نیز، نباید کمتر از میزان هزینه‌های یک خانوار بوده و به‌گونه‌ای شود که بازنشستگان بعد از عمری کار و تلاش، مانند الآن در زیر خط فقر زندگی کنند. همه‌ آنها که بیکار بوده‌اند نیز، باید در سن بازنشستگی از مزایای بازنشستگی توسط دولت برخوردار باشند، چراکه بیکاری آنها معلول مناسبات حاکم بوده و آنها قربانیان همین نظام کاری و سرمایه‌ای بوده‌ و هستند.

کارگران باید بتوانند بر قراردادها، حقوق‌ها و پاداش‌ها در تامین اجتماعی نظارت کنند

شیری در ادامه گفت: امروز که در بخش‌هایی از ادارات کشور صحبت از قراردادهای هزاران میلیاردی و پاداش‌ها و ریخت‌وپاش‌های آن‌چنانی است، اولین موضوع این است که سازمان تامین اجتماعی متعلق به کارگران بوده و از همین رو، تمامی قراردادها و حقوق مدیران و پاداش‌هایی که به افراد داده می‌شود نیز باید علنی باشد و در اختیار کارگران یعنی صاحبان اصلی تامین اجتماعی قرار گیرند تا بتوانند بر آنها نظارت کنند.

بازرس کانون کارگران ساختمانی کشور افزود: مساله مهم‌تری که باید لحاظ داشت این است که تا وقتی مدیران تامین اجتماعی منتخب کارگران و از میان آنها نباشند و دستمزدهایی بالاتر از متوسط دستمزد کارگران دریافت کنند، هرگز این سازمان نمی‌تواند به‌طور واقعی به کارگران تعلق داشته باشد. همان‌گونه که گذشته‌ی این سازمان و فساد مدیران آن به ما ثابت کرد، مدیرانی که حقوق‌های آن‌چنانی می‌گیرند برای کارگران کاری نمی‌کنند.

وضعیت صندوق‌های بازنشستگی نگران‌کننده است

شیری ضمن اشاره به وضعیت نگران‌کننده صندوق‌های بازنشستگی، بیان داشت: یکی از سازمان‌هایی که بیشترین ارتباط با اقشار مردم را دارد، سازمان تامین اجتماعی است چراکه از جمعیت ۸۰ میلیونی امروز، بالاتر از ۵۰ میلیون بیمه شده تامین اجتماعی داریم و نوعا با اقشار آسیب‌پذیر هم ارتباط دارند. شاید بتوان گفت از این ده‌ها میلیون نفر، بالای ۹۰ درصد از آنها کارگرها، رانندگان، کارگران ساختمانی و... هستند. از سوی دیگر، تامین اجتماعی یکی از بزرگترین سیستم‌های اقتصادی مثل شستا را مدیریت می‌کند که متاسفانه دولت‌ها برداشت‌های زیادی از آن داشته‌اند و در مقابل، کمک موثری به آن نکرده‌اند. از این جهت موضوع حائز اهمیت است.

بازرس کانون کارگران ساختمانی کشور در پایان، گفت: با قوانینی که در سال‌های گذشته تدوین شده، از ورودی‌‌های این صندوق کاسته شده که این موضوع وضعیت نگرانی‌کننده‌ای را پیش آورده است.

سازمان تامین اجتماعی محمد شریعتمداری-وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عباس شیری-بازرس کانون کارگران ساختمانی کشور وضعیت نگران‌کننده صندوق‌های بازنشستگی سیدتقی نوربخش-مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر