کد خبر: 688175 A

شماره چهل نشریه قلمرو رفاه که یک ماهنامه تحلیلی در زمینه سیاست‌گذاری اجتماعی است، در ۶۴ صفحه و به قیمت ۵هزار تومان منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شماره چهل ماهنامه قلمرو رفاه منتشر شد.

دو بخش ابتدایی این شماره؛ خبر-تحلیل و راه‌حل به ترتیب با عناوین "فصل مدارس و بودجه آموزش" و "آموزش رایگان چگونه رنگ باخت" چالش‌های مختلفی را در رابطه با مساله آموزش و عدالت آموزشی مورد بررسی قرار داده است. موضوعاتی از قبیل هزینه‌های آموزشی که جزو مهم‌ترین نگرانی‌های خانواده‌ها است، مشکلات بودجه‌ای آموزش و پرورش در ایران در قیاس با دیگر کشورها، روند پولی شدن آموزش در ایران، اعتراض مردم رومانی علیه سیاست‌های ریاضتی، دلایل ترک تحصیل در ایران و بازماندگی از تحصیل کودکان افغانستانی مقیم ایران، در این قسمت مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. نویسندگان این دو بخش، نسرین هزاره مقدم، خسرو صادقی بروجنی، رضا امیدی، جعفر ابراهیمی و حمیدرضا واشقانی فراهانی هستند.

پرونده اصلی این شماره با سرمقاله‌ای از احمد میدری (معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) ذیل تیتر "عبور از بحران" به تحریم‌های آمریکا علیه ایران به‌عنوان یک شیوه جدید جنگ اقتصادی اشاره کرده است. به اعتقاد نویسنده؛ ایستادگی و پیروزی در این نبرد، به انضباط مالی و بودجه‌ای کشور بستگی دارد. "تله کاسبان تحریم" مقاله دیگر این بخش و به قلم جعفر خیرخواهان است که به خطرات، درس‌آموخته‌ها و راهکارها در مواجهه با تحریم و فساد اقتصادی پرداخته است. رضا امیدی نیز در مطلبی تحت عنوان "علیه تحریم بین‌المللی، علیه گسیختگی اجتماعی" به طرح این نکته اساسی پرداخته که؛ تامین اقتصادی-اجتماعی شرط کنترل زوال همبستگی اجتماعی است. سعید مدنی در "مبارزه مردمی با فساد"، مقابله با فساد را نیازمند ایجاد یک جنبش اجتماعی مردمی با برنامه و هدف مشخص دانسته است. در "راه‌حل: گفتگوی صنفی" به قلم کمال رضوی، حضور اصناف، حرفه‌ها، تشکل‌های سازمانی و صنفی، جزیی جدایی‌ناپذیر از توسعه در چارچوب رویکرد حکمرانی خوب مطرح شده‌اند. فهیمه بهرامی نویسنده مطلب "تدبیر تغییر" اصلاح نظام تدبیر در ایران را یک ضرورت بسیار مهم دانسته است. جعفر خیرخواهان در آخرین مطلب پرونده اصلی این شماره ذیل تیتر "قابلیت‌سازی برای اصلاحات اداری" به معرفی رویکرد انطباق تکرارشونده مساله-محور پرداخته است.

در فرهنگ بخش آخر این ماهنامه کتاب‌ها و فیلم‌های مرتبط با حوزه‌های توسعه، رفاه و سیاست‌گذاری اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. از جمله مهم‌ترین کتاب‌های نقد و معرفی‌شده، کتاب نگاهی با دوربین به اقتصاد ایران، از مشروطه تاکنون (تالیف احمد سیف)، نظم و زوال سیاسی (تالیف فرانسیس فوکویاما)، رهنمودهای اکچوئریال طرح‌های تامین اجتماعی (تهیه شده از سوی اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی) و هماهنگی سیاست‌های درمان و بازنشستگی (تالیف مشترک آزاد سینگ‌بالی و موکل آشر) می‌باشند. نگارندگان این بخش؛ خسرو صادقی بروجنی، محمد هدایتی، عاطفه آقایی، علی محمدی و فربد شیرمحمد هستند.               

شماره چهل ماهنامه قلمرو رفاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر