کد خبر: 646560 A

نماینده مردم مهاباد در مجلس:

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، گفت: درآمد و معیشت مرزنشینان در مناطق غرب کشور تعطیل شده است.

به گزارش ایلنا، جلال محمودزاده (نماینده حوزه انتخابیه مهاباد و عضو هیئت رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی) در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، درباره وضعیت کولبران در مناطق غرب کشور، گفت: درآمد و معیشت مرزنشینان در مناطق غرب کشور به صفر رسیده و اقتصاد معیشتی کولبران بسیار در تنگنا قرار گرفته است.

نماینده مردم مهاباد، تصریح کرد: در گذشته زمانی که معابر کولبری باز بود، این اقشار زحمتکش درآمد ناچیزی در مجموع ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان ماهیانه را داشتند اما هم‌اکنون در آمد کولبران به صفر رسیده است.

وی ادامه داد: به صفر رسیدن درآمد کولبران موجب شده که بسیاری از آنها کارشان را از دست بدهند  یا تن به کارهای کاذب بدهند. بنابراین، دولت باید هرچه سریعتر تمهیداتی در راستای فرصت‌های اشتغال برای کولبران در نظر بگیرد.

محمودزاده افزود: برخی از کشورها، جای ایران را در مبادلات تجاری به عراق گرفته‌اند زیرا ما نه‌تنها مبادلات تجاری کولبران را وسعت ندادیم بلکه بطورکلی مبادلات تجاری در این مسیر را تعطیل کردیم و این در حالی است که برخی از کشورها بدون محدودیت، صادرات محصولات صنعتی و کشاورزی را به عراق در دستور کار قرار دادند.

وی اظهار داشت: با بسته‌شدن مرزهای کولبری، ما از صادرات مازاد محصولات کشاورزی محروم شدیم. بنابراین بدیهی است که با این شرایط وضعیت اقتصادی مردم شکننده باشد. متاسفانه دولت هم، راهکار مناسبی برای رفع مشکلات کولبران ارائه نداده است.

عضو هیئت رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یادآورشد: قفل بر تبادلات تجاری کولبران، موجب شده بیش از ۷ الی ۸ میلیون نفر بدون در نظر گرفتن جایگزین‌های شغلی بیکار شوند. بنابراین مشخص است که مردم مرزنشین با این اوصاف در فشارهای اقتصادی قرار گرفته‌اند و این امر سزاوار نیست.

عراق مرزنشینان جلال محمودزاده کوله‌بران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر