کد خبر: 604546 A

حسن صادقی در نشست دبیران اجرایی خانه کارگر:

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در نشست امروز دبیران اجرایی خانه کارگر در محل اتحادیه امکان به تشریح مشکلات جامعه کارگری و مسائل روز آن پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با تاکید بر ضرورت رسیدگی به وضعیت واحدهای بحران‌زا گفت: هم‌اکنون صدها واحد درگیر بحران وجود دارند که به‌صورت کلی نیمه‌فعال و غیرفعال فعالیت می‌کنند لذا ضرورت دارد این واحدها را شناسایی کنیم و به این منظور در خانه‌های کارگر برای آنها ستاد بحران تشکیل شود.

صادقی با بیان اینکه دستمزد نشات گرفته از وضعیت اقتصادی و نوسانات آن است، گفت: با این حال دلیل نمی‌شود که کارگرانی وجود داشته باشند که چند ماه از سال حقوق و دستمزد نگرفته باشند لذا باید حق کارگر را بی‌کم‌وکاست پرداخت کرد.

وی با بیان این مطلب که؛ اگر نظام مزدی مبتنی بر واقعیات باشد نمی‌بایست فاصله زیادی بین درآمد و هزینه‌های زندگی وجود داشته باشدآ افزود: پیش از انقلاب تا این اندازه فاصله میان درآمد و هزینه وجود نداشت. امروز مشکل ما این است که مزدی که کارگر می‌گیرد پاسخگوی 12 تا 13 روز از هزینه‌های زندگی وی است و به‌صورت کلی قدرت خرید کارگران در این سال‌ها 63 درصد کاهش یافته است. در عین حال پایین‌ترین درآمد و حقوق را در جهان کارگران ایرانی می‌گیرند چراکه همانطور که گفتم مزد بر مبنای واقعیات اقتصادی کشور تعیین نمی‌شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در ادامه با انتقاد از تصویب بند ز تبصره 7 لایحه بودجه سال 97 گفت: جامعه کارگری از این پس با تصویب این بند غیرقانونی و الحاق آن به لایحه بودجه تقویت نخواهد شد و چالش‌های بیشتری پیش رویش قرار می‌گیرد. این در شرایطی است که پیش از تصویب آن بارها به مجلس و ارگان‌های دیگر هشدار دادیم و عواقب آن را ذکر کردیم اما بازهم کار خود را انجام دادند و صدای ما را نشنیدند.

صادقی در ادامه با اشاره به برگزاری هفته کارگر سال 97 و برنامه‌هایی که خانه کارگر برای آن تنظیم کرده است، گفت: باید به منظور برگزاری هفته کارگر یک هماهنگی بین تمامی دستگاه‌های مسئول وجود داشته باشد چراکه می‌خواهیم آن را باشکوه برگزار کنیم. در عین حال در میان اعضای ستاد هفته کارگر 97 نمایندگان کانون شوراهای اسلامی کار، کانون بازنشستگان، انجمن‌های صنفی و سایر تشکل‌های کارگری حضور دارند. همچنین نمایندگان سایر وزارتخانه‌ها هم خانه کارگر را همراهی می‌کنند.

وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم که عنان راهپیمایی‌های خانه کارگر از دست‌مان خارج شود، گفت:‌ قطعا عده‌ای برای ایجاد مزاحمت وارد می‌شوند و باید حواس‌مان به آنها باشد. تاکید دارم که اگر به هوش نباشیم، شما و ما را به دیوار می‌کوبند لذا بازهم بر اهمیت همکاری بین تمامی دستگاه‌ها برای برگزاری هفته کارگر تاکید می‌کنم.

در ادامه جلسه اصغر برشان (دبیر خانه کارگر استان اصفهان) هم بر اهمیت همراهی وزارت کار و دستگاه‌های امنیتی و خانه کارگر در برگزاری هفته کارگر سال 97 تاکید کرد.

برشان افزود:‌ نباید اجازه دهیم که جریانات صنفی ما را در هفته کارگر به جریانات سیاسی تبدیل کنند تا تشکیلات ما را به قهقرا بکشند. اینگونه علنا عنان کار را از دست ما خواهند گرفت.

اکبر قربانی (دبیر خانه کارگر غرب تهران) در نشست پایان سال دبیران خانه کارگر که در محل اتحادیه امکان برگزار شده بود، گفت: ساختار سازمان تامین اجتماعی با حمایت تشکل‌های کارگری باید اصلاح شود چراکه سیاست‌هایش در مقابل مردم، انقباضی و در مقابل پرسنل خود انبساطی است. به هر صورت قرار نیست یک مدیرکلی حقوق بگیرد و دلسوز بیمه‌شدگان هم باشد.

وی با اشاره به سیاست‌های سازمان تامین اجتماعی برای خروج از بنگاه‌داری افزود: سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند شرکت‌های سودده خود را به همین شکل واگذار کند و حتی شرکت‌های کوچک را که مشکلات کارگری دارند و اگذار کنند چراکه به هر حال تجربه خصوصی‌سازی نشان داده است که واگذاری این شرکت‌ها به بخش خصوصی کمکی به احیای آنها نکرده است و کارگران آنها هم بیکار شده‌اند.

علی بیگی (رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در نشست دبیران اجرایی خانه کارگر نیز گفت: در فرصتی که در این جلسه پیش آمده می‌خواهم بگویم که برای اصلاح قانون کار پیش‌نویس سیاسی تهیه شده است و انتظار داریم کارگروهی تشکیل بشود که پیش‌نویسی دیگر از آن تهیه کنند تا به عنوان سند در وزارتخانه باقی بماند و وزرای دیگر هم که از این پس قرار است بیایند، به‌صورت کامل به این پیش‌نویس استناد کنند.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور افزود: ساماندهی قراردادهای موقت کار دیگر مطالبه ماست. انتظار این است که با عملکرد خوب وزارتخانه در این رابطه نام مجموعه ماندگار شود.

علی بیگی با بیان اینکه تمام تلاش من و آقای اکبر شوکت، دیگر عضو کارگری هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی این بوده است که قدمی خلاف اصول جامعه کارگری برنداریم، گفت: انتظار داریم که اگر روزی سوءاستفاده‌ای از سمت ما صورت گرفت آقای نوربخش آن را اعلام کند چراکه به هر حال در دوره‌های دیگر این خواسته از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی مطرح می‌شود که چرا در صورتی که تخلفی وجود داشته با متخلفان برخورد نکرده است؟ پس اگر سوءاستفاده‌ای وجود داشته، اعلام کنند تا شاهد تکرار تجربه‌های گذشته نباشید.

وی با بیان اینکه آقای نوربخش دلسوزانه و متعهدانه نسبت به منابع سازمان تامین اجتماعی قدم برداشته‌اند، گفت: همین حالا می‌شنویم که همه می‌گویند اگر آقای نوربخش در سازمان تا مین اجتماعی نباشد چه مسائلی پیش می‌آید که این نشان از عملکرد خوب وی است.  

انتهای پیام/
هفته کارگر حسن صادقی اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مزد 97 دستمزد 97 بند ز تبصره هفت لایحه بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر