کد خبر: 583745 A

حسین حبیبی:

به گفته حبیبی، دلیل بحران تامین اجتماعی، عدم تعهد دولت‌ها در چند دهه گذشته به انجام وظایف قانونی است.

حسین حبیبی (دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد بحران در تامین اجتماعی گفت: در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی یکی از دلایل ایجاد بحرانِ سازمان تامین اجتماعی، ناکارآمدی سازوکار الزام برای دریافت حق بیمه براساس دستمزد اعلام شده که در واقع، دلیل اصلی بحران نیز دقیقا همین موضوع است. 

وی در ادامه گفت: در ریشه‌یابی مساله باید به دنبال جواب این سوال باشیم که چرا سازوکار صحیحی برای دریافت حق بیمه وجود ندارد؟

حبیبی در ادامه گفت: وقتی کارگر به دلیل نابسامانی قرارداد‌ها یا بیمه نمی‌شود یا کمترین حق بیمه برایش پرداخت می‌شود و در مقابل، سازمان هم یا تمایل ندارد با کارفرما درگیر شود و یا توان مقابله را ندارد، طبیعی است که حق بیمهٔ کامل به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمی‌شود. 

 وی تاکید کرد: علاوه بر این، وفق ماده ۳۸ قانون، تامین اجتماعی موظف است نظارت کند پیمانکار کارگرش را بیمه کرده باشد، ولی در عمل این نظارت انجام نمی‌شود. 

حبیبی ادامه داد: دولت و مجلس با تصویب و دخالت‌های سیاسی و جناحی خود در این چهار دهه، ضربات مهلکی بر کلیت تامین اجتماعی که سرمایه کارگران است نواختند و حالا که کار به اینجا کشیده، خود را مهیای نسخه‌پیچی می‌کنند اما همه این راه‌حل‌هایی که ارائه می‌دهند، فقط فرافکنی است. 

به گفته این فعال کارگری، می‌خواهند با بسترسازی، کارگر شاغل و بارنشسته را متقاعد کنند تنها راه‌حل بحران سازمان تامین اجتماعی، افزایش سن و سابقه برای بازنشستگی و افزایش محاسبه بابت دریافت مستمری بازنشستگی از دوسال آخر خدمت به پنج سال آخر خدمت است. این در حالی‌ست که اگر دولت به تکالیف خود عمل می‌کرد، این بحران دامنگیر سازمان نمی‌شد.

کارگران و سازمان تامین اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر