کد خبر: 566088 A

از روز گذشته تاکنون؛

به دستور بازرسان اداره کار استان گلستان، فعالیت قسمتی از معدن زغال سنگ البرز شرقی، به دلیل آنچه که نشت گاز متان و نبود دستگاه تهویه عنوان می‌شود از روز گذشته (شنبه، یازدهم آذرماه) متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، به دستور بازرسان اداره کار استان گلستان، فعالیت قسمتی از معدن زغال سنگ البرز شرقی، به دلیل آنچه که نشت گاز متان و نبود دستگاه تهویه عنوان می‌شود از روز گذشته (شنبه، یازدهم آذرماه) متوقف شده است.

بنا براعلام کارفرمای زغال سنگ البرز شرقی هم اکنون فعالیت ۳ تونل استخراج از واحد معدنی تخت که تا پیش از این حدود یکصد کارگر در آن مشغول کار بودند، متوقف شده است.

معدن زغال سنگ تخت در دل جنگل‌های شهرستان مینودشت قرار دارد و در آن حدود ۳۰۰ کارگر مشغول کارند، علاوه براین در معادن طرزه» و «رامیان» که از دیگر واحدهای زیر مجموعه شرکت زغال‌سنگ البرز شرقی محسوب می‌شوند به ترتیب حدود ۸۰۰ و ۵۰ کارگر مشغول کارند.

در این رابطه سعید مازندرانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان  در تشریح جزئیات این خبر به ایلنا گفت:بازرسان اداره کار فقط اشترک شماره ۸ و ۱۰ (شاخه های فرعی )یکی از تونل های معدن تخت  را که از  ایمنی لازم برای کار کارگران برخوردار نبود را موقتا تعطیل اعلام کرده وتعطیلی کامل معدن از سوی کارفرمای آن به نیت فشار به اداره کار انجام شده است.

او با بیان اینکه بعد از حادثه انفجار زمستان یورت که منجر به کشته شدن ۴۳ نفر از کارگران شد، بازرسان کار اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی  گلستان حداقل هفته ای یکبار از معادن منطقه بازرسی می کنند، افزود: کارفرمای معدن زغال سنگ البرز شرقی باید هر چه سریعتر به رفع مشکل این بخش از معدن اقدام کند و اگر از ابتدا کارفرمای معدن زمستان یورت هم به این نکات ایمنی توجه کرده بود حادثه انفجار هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

به گفته وی بازرسین کار حین بازدید از تونلهای این معدن به نبود دستگاه تهویه وجمع شدن گاز در اشترک ۸ و۱۰ یکی از تونلهای  معدن زغال سنگ مینو دشت مواجه شدند و در عین اخطارهای لازم را به کارفرما برای رفع این نقیصه مهم داده‌اند اما کارفرما قصد دارد با تعطیلی کامل معدن وبیکار کردن کارگران شاغل در ان به نوعی اداره کار را  تحت فشار قرار دهد.

مازندرانی با بیان اینکه اداره کار هیچ حکمی مبنی بر تعطیلی سه تونل معدن مینو دشت نداده است افزود: در اشترک مورد نظر حداکثر ۱۰ تا ۱۵ کارگر کار می کنند وکارفرما می توانست این چند کارگر را در کارگاهای دیگر به کار بگیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان  با تاکید بر اینکه کارفرمای البرز شرقی بدون دلیل کارگران را از کار بیکار کرده افزود:برای پیگیری مطالبات کارگران بیکار شده مطمئنا اداره کار رای به حقوق کارگرانی که بی جهت بیکار شده‌اند خواهد داد.

کارگران البرز شرقی کارگران معدن تخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر