کد خبر: 437368 A

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:

به گفته وزیر کار اگرچه دولت توانسته درآمد مزدبگیران شاغل و بازنشسته را بیش از تورم افزایش دهد اما جا دارد برای جبران قدرت خرید از دست رفته آنها نیز اقدامی ضروری انجام دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی که امروز (دوشنبه 22 آذرماه) از کارخانه‌های تجهیزات پزشکی هلال ایران (سها) و یخچال سازی ماموت در استان البرز بازدید می‌کرد،  در پاسخ به این پرسش که دولت در زمینه عقب افتادگی حقوق و دستمزد چه کارهایی انجام داده است، تصریح کرد: دولت موفق شده مزد و مستمری را بر تورم پیشی دهد. البته قدرت خرید مزدبگیران و مستمری بگیران کاهش یافته است و باید در صدد جبران قدرت خرید از دست رفته باشیم.

در جریان بخشی از این بازدید که از خط تولید صافی دیالیز  کارخانه تجهیزات پزشکی هلال ایران صورت گرفت، خانه فرهنگ و تلاش این واحد صنعتی توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد.

وزیر کار در جمع خبرنگاران بر تقویت تولید داخلی در راستای اقتصادی مقاومتی تاکید کرد و یادآور شد: تولیدات داخلی در زمینه تولید داروها باید تقویت شود.

وی سپس بر درون‌نگری بر تقویت تولید و بالا رفتن بهره‌وری تاکید کرد و افزود: آموزش‌ کارآفرینی باید در راستای تولید داخلی ضمن حمایت از کارآفرینان تقویت شود.

ربیعی با اشاره به ضرورت کاهش آسیب‌های اجتماعی در حوزه کار و تولید افزود: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی‌ها را انجام داد که ضمن حمایت از تولید از نیروهای کار نیز حمایت‌هایی صورت بگیرد تا شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم.

وی با اشاره به کارخانه سها تصریح کرد: این کارخانه ، کارخانه اقتصاد مقاومتی است از سویی باید دیدگاه اقتصاد مقاومتی در همین چهارچوب را تقویت کنیم تا بتوانیم تاب‌آوری اقتصادی خود را افزایش دهیم.

وزیر رفاه در ادامه با اشاره به افزایش آمار دیالیزی‌های کشور تصریح کرد: تعداد دیالیزی‌های کشور ما در حال افزایش است از این رو باید با حمایت از این بخش‌ها که در بخش خصوصی و دولتی فعالیت دارند نیاز دارویی را پاسخگو باشیم.

ربیعی افزود: باید در کنار این پوشش‌های بیمه‌ای از این دست بیماران تقویت شود.

وی سپس در سالن آمفی‌تئاتر کارخانه سها دارو حضور یافت و تاکید کرد: باید جهت‌گیری‌های درستی در جهت حمایت از نیروهای تولید انجام شود.

وی با بیان اینکه ریل‌های این اقدامات چیده شده است، تصریح کرد: هم اکنون خیزش بزرگی در این زمینه ایجاد شد.

وزیر کار و تعاون و رفاه اجتماعی همچنین در بازدید از کارخانه ماموت،  چند مجموعه ورزشی کارگری را در این واحد صنعتی افتتاح کرد.

ربیعی در ادامه از خط تولید تانکرها و یخچال‌های کشنده و تریلی بازدید کرد و در مراسم افتتاح مرکز سنجش وضعیت ساختار قامتی و تندرستی کارکنان کارخانه ماموت نیز شرکت کرد.

کارخانه ماموت هم اکنون بیش از 5 هزار و 200 کارگر دارد و در تولید سازه‌های پیش ساخته و همین طور کشنده ها و تریلی و آمبولانس و سازه‌های بتنی فعال است.

وی با تاکید بر ایجاد محیط های ورزشی در محیط های صنعتی، تصریح کرد: وضعیت تندرستی گروه‌هایی از کارگران به دلیل نوع کارشان در معرض آسیب قرار داشته است که با افتتاح مراکزی از این دست می‌توان به بهبود وضعیت بدنی کارگران کمک کرد.

ربیعی که عقیده دارد نشاط روحی کارگران تا حد زیادی وابسته به این مراکز است، گفت: وجود چنین مراکزی نقش موثری در افزایش بهره وری و نشاط کارگران دارد.

وی افزود: باید ورزش کارگری را در درون واحدهای صنعتی پیش بینی کرد تا بتوان از کارافتادگی زودرس کارگران جلوگیری نمود.

ربیعی افزود :البته باید مراکز ورزشی در درون واحدهای کوچک راهم توسعه دهیم و هم اکنون قصد داریم از ورزشگاه‌های کارگری در این زمینه استفاده کنیم.

ربیعی در ادامه با اشاره به برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال در کشور و فرصت اشتغال ایجاد شده گفت: با برنامه ریزی های انجام شده امسال 7  هزار فرصت شغلی ایجاد شد البته باید فرصت های شغلی جدید نیز هم ایجاد شود.

ربیعی ادامه داد: این فرصت های شغلی باید در کنار توسعه واحد های کوچک  و اشتغال خانگی تقویت شود.

وی افزود: ریزش نیروهای کار باید مورد توجه قرار گیرد و آسیب شناسی در مورد آن صورت بگیرد یکی از جلوگیری از این ریزش توجه به اشتغال ناشی از رشد است.

وی با بیان اینکه سال‌های گذشته رشد اقتصادی بدون اشتغال وجود داشت، افزود: اما هم اکنون با رشد اقتصادی که به آن دست یافتیم توانسته ایم اقدامات لازم را برای توسعه اشتغال انجام دهیم.

وی در پایان یادآور شد: پاشیدن پول راه توسعه اشتغال نیست بلکه اعطای تسهیلات و شناسایی فرصت‌ها ضروری است.

کارگران و وزیرکار یازدهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر