کد خبر: 434959 A

یک فعال صنفی کارگری:

ایلنا: یک فعال صنفی کارگری، اعتقاد دارد که مبنا قرار دادن تورم انتظاری در تعیین دستمزد نه علمی و نه منطقی است. وی در عین حال تاکید دارد که این رویکرد معیوب و نخ‌نما مصداق رها کردن کارگران به امید هیچ است.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام و ماهشهر، اعتقاد دارد که مبنا قرار دادن  تورم انتظاری در تعیین دستمزد نه علمی و نه منطقی است. وی در عین حال تاکید دارد که این رویکرد معیوب و نخ‌نما مصداق رها کردن کارگران به امید هیچ است.

«منوچهر یاراحمدی»، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام و ماهشهر در گفتگو با ایلنا اظهار داشت: دولت در حالی تورم انتظاری را معیار تعیین مزد قرار می‌دهد که با هیچ  منطقی نمی‌توان آن را یک حرکت علمی و افتصادی درست ارزیابی کرد.

یاراحمدی تعیین دستمزد براساس تورم انتظاری را رویکردی معیوب و نخ‌نما شده توصیف کرده و افزود: به هر روی گویا دولت قصد دارد کارگران را به امید هیچ رها کند چراکه پیش از این نیز ثابت کرده است که حذف کف حمایت‌های معیشتی را به خوبی بلد است.

وی در این راستا به قدرت خرید از دست رفته کارگران اشاره کرد و افزود: امروز اگر یک کارگر به عنوان سرپرست خانوار با دستمزد ناچیز 812 هزار تومانی برای خرید به بازار مراجعه کند به سادگی متوجه می‌شود که با این پول قادر نیست سبد خرید‌اش را به گونه‌ای آبرومندانه پر کند.  

این فعال صنفی کارگری با بیان اینکه نمود شکاف وایرنگر حقوق و دستمزد را باید در قدرت خرید از دست رفته کارگران دید، افزود: خرید 1 کیلو گوشت برای بسیاری از کارگران تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی شده است. به همین ترتیب کارگران سایر اقلام اصلی در سبد مصرفی‌شان را به تدریج به دست فراموشی سپرده‌اند.

یاراحمدی خواسته اصلی کارگران را اتخاذ سیاست‌های ترمیمی از سوی دولت برای جبران شکاف دستمزد و تورم دانست و افزود: دولت‌های گذشته وعده‌های رنگارنگی در این خصوص به کارگران دادند اما هیچیک محقق نشد و حتی حق مسکن 20 هزار تومانی کارگران نیز تازه بعد از 2 سال به آنان پرداخت شد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام و ماهشهر در پایان یادآور شد که دولت و وزیر کاری که با وعده حمایت از کارگران بر سر کار آمده‌اند وقت زیادی برای تحقق مطالبات معیشتی کارگران ندارند از این رو باید در تعیین دستمزد 96 به گونه‌ای عمل کنند که جای هیچ شک و شبهه‌ای باقی نگذارند.

حداقل دستمزد معیشت کارگران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر