کد خبر: 418839 A

یک فعال صنفی کارگری مطرح کرد؛

ایلنا: عضو هیات مدیره مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان تهران؛ سیاست‌های سرکوب مزدی را یکی از دلایل عمده گرایش کارگران به اعتیاد و حاشیه‌نشینی دانست.

«عزیزه شریفی» در گفتگو با ایلنا با اعلام این مطلب، اظهار داشت: سیاست‌های سرکوب مزدی منجر به حاشیه‌نشینی کارگران شده است که حاشیه‌نشینی نیز به افزایش شیوع اعتیاد در میان کارگران انجامیده است.

این فعال صنفی کارگری افزود: مسئولین در کنار عدم توجه به عواقب تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکار‌های گسترده به عواقب سیاست‌های سرکوب مزدی نیز بی‌توجه هستند.

شریفی؛ شفاف‌سازی در خصوص آمار شیوع اعتیاد در میان کارگران برای مقابله با عواقب آن را موثر دانست و افزود: اگر آمار دقیقی از اعتیاد کارگران وجود داشت؛ می‌توانستیم با استناد به آن به صورت ریشه‌ای به علل گرایش کارگران به اعتیاد بپردازیم.

شریفی ادامه داد: به جرات می‌توان گفت کاهش قدرت خرید کارگران که به کوچک شدن سفره آنان و کاهش قدرت خرید آنان منجر شده؛ از علل اصلی گرایش آنان به اعتیاد است.

این فعال صنفی کارگری جبران قدرت خرید و عقب ماندگی دستمزد کارگران را تنها چاره جلوگیری از شیوع اعتیاد در میان کارگران دانست و افزود: کارگران با تمام وجود احساس می‌کنند که قادر نیستند هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌هایشان را تامین کنند از این رو به عنوان سرپرست خانواده تحت فشار روحی مضاعفی هستند.

این فعال صنفی کارگری در پایان گفت: اگر برای سال آینده نیز در کنار افزایش معقول دستمزد درصدی از عقب‌ماندگی بیش از 60 درصدی دستمزد و تورم جبران نشود؛ شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی در میان کارگران خواهیم بود.

دستمزد تورم سیاست های سرکوب مزدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر