کد خبر: 355925 A

روز سه شنبه اتفاق افتاد:

روز گذشته (سه‌شنبه بیست و پنجم اسفند ماه) جمعی از کارگران سابق معدن ذغال سنگ البرز غربی با همراهی تعدادی از اهالی منطقه عمارلو با برپایی تجمعی در محوطه این واحد معدنی مانع خروج ماشین آلات و تجهیزات این واحد معدنی شدند.

براساس اطلاعاتی که از سوی منابع خبری ایلنا بدست آمده است روز گذشته قرار بوده تا به دستور مدیران دولتی معدن البرز غربی قسمتی تجهیزات معدن از جمله یک محموله ۲۴ تنی از آرک‌های معدن (نوعی پروفیل مستحکم فولادی که از آن‌ها برای استحکام دیوارو سقف تونل‌های معدن استفاده می‌شود) توسط یک دستگاه تریلی به خارج از این منطقه منتقل شود که اهالی منطقه پس از اطلاع از این ماجرا با برپایی تجمع مانع این کار می‌شوند و در نهایت محموله بار تریلی به داخل معدن منتقل می‌شود.

تجمع کنندگان که از کارگران سابق و  جمعی از اهالی منطقه عمارلو هستندنسبت به تصمیم مدیریت دولتی معدن ذغال سنگ البرز برای خروج ماشین آلات و تجهیزات این معدن و انتقال آن‌ها به واحد معدنی دیگر معترض‌اند و می‌گویند در روزهای گذشته نیز قسمت‌های دیگری از ماشین آلات این معدن از جمله یک دستگاه لودر بادی که از آن برای عملیات استخراج زیر زمینی استفاده می‌شود به دستور مدیران معدن خارج شده است.

معدن ذغال سنگ البرز غربی (سنگرود) در منطقه عمارلو شهرستان رودبار استان گیلان قرار دارد که در دو سال گذشته فعالیت آن با حدود ۳۵۰ کارگر متوقف شده است.

معترضان با یادآوری اینکه در گذشته نزدیک به ۴ هزار کارگر در بخش‌های مختلف معدن ذغال سنگ البرز غربی به مشغول کار بودند، می‌گویند: از قرار معلوم مسئولان دولتی این واحد معدنی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب شده‌اند در صدد جابجایی تجهیزات و ماشین آلات این معدن به یک واحد معدن دولتی دیگر هستند که در استان مازندران قرار دارد.

افراد حاضر در اجتماع اعتراضی روز گذشته با طرح این ادعا که معدن البرز غربی تنها و اصلیترین منبع تامین درآمد اهالی ۵۰ روستای مستقر در دو بخش «فاراب» و «خورگام» منطقه عمارلو است، ادامه دادند: در شرایطی که هنوز مشکل بیکاری و به بیکاری جوانان منطقه حل نشده است، مدیران دولتی وزارت صنعت باید جلوی نقل و انتقال ماشین آلات معدن را بگیرند.

معترضان در خاتمه با بیان اینکه  روز گذشته گزارش این اتفاق توسط آنها به اطلاع مسئولان شهرستانی همانند فرمانداری رودبار وبخشداری عمارلو  رسیده است در خاتمه افزودند :  بعد از  آنکه معترضین مانع بار زدن تریلی در انبار مرکزی معدن  شدند، تریلی بدون  حمل بار معدن را ترک کرد .

7

6

 

کارگران گیلان کارگران البرز غربی کارگران سنگرود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر