کد خبر: 303821 A

در استان قزوین انجام شد؛

به دلیل آنچه که کمبود نقدینگی کارفرمای «کنتور سازی ایران» عنوان می‌شود، دستمزد اردیبهشت ماه ۳۵۰ کارگر این واحد تولیدی سه روز پیش پرداخت شد.

فعالان صنفی کارگری ایلنا در استان قزوین با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: در حال حاضر کارگران این واحد صنعتی دست‌کم سه ماه مزد معوقه طلبکارند.

این منابع همچنین در مورد دیگر مشکلات صنفی کارگران کارخانه کنتور سازی گفتند: از قرار معلوم کارفرما کنتور سازی قزوین بابت حق بیمه کارگران به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است و به همین دلیل از حدود یک سال پیش دفترچه بیمه این کارگران با مشکل تمدید مواجه است.

کارگران کنتور سازی قزوین که نگران مخدوش شدن سوابق بیمه‌ای خود هستند، می‌گویند: کارفرما در حالی بابت حق بیمه ایام گذشته به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است که کارفرما پیشتر سهم 7 درصدی حق بیمه‌ را از حساب او کسر کرده است.

منابع خبری ایلنا در کارخانه کنتور سازی میانگین سابقه کار کارگران  این واحد را ۲۰ سال عنوان کرده  و در ادامه می‌گویند: با فاصله‌ای که در سوابق بیمه‌ای آنها به وجود آمده است امکان بازنشستگی زود هنگام را از  آنها سلب شده است.

به گفته کارگران، حدود ۳۰ نفر از کارگران این کارخانه از سه ماه پیش مشمول بازنشستگی با قانون نوسازی هستند، که اگر کارفرما مطالبات بیمه‌ای آنان را به تامین اجتماعی پرداخت کند امکان بازنشسته شدن فراهم می‌شود.

کارگران کارخانه کنتورسازی ایران بهانه کارفرما را پرداخت نشدن حقوق کارگران، دریافت نکردن طلب کارخانه از وزارت نیرو ذکر کردند و گفتند: طبق اظهارات کارفرما، خریدار محصولات این کارخانه که وزارت نیرو و سایر ادارات برق در سراسر کشور هستند، بدهی‌های خود را به موقع پرداخت نمی‌کنند.

به ادعای کارگران کنتور سازی، اخیرا کارفرمای کارخانه به دلیل افزایش مشکلات مالی تولید در این کارخانه به حداقل کاهش داده است.

کارگران قزوین کارگران کنتور سازی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا