کد خبر: 282316 A

گزارش خبری

پس از گذشت سه ماه هنوز وضعیت کارگران بیکار شده کارخانه فارسیت دورود مشخص نیست. منابع کارگری در لرستان می گویند با تعطیلی موقت این کارخانه از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از 200 کارگر که دارای سوابق بالای کاری هم هستند در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

یکی از کارگران این کارخانه صنعتی صبح امروز (18 خرداد) به ایلنا گفت: از ابتدای امسال فعالیت کارخانه فارسیت متوقف شده و از ورود کارگران به کارخانه جلوگیری می‌شود. در حال حاضر علاوه بر معوقات حقوقی 5 ماهه ای که مربوط به سال 91 و دو ماهه اول سال 94 می شود موضوع بازخریدی و تعیین تکلیف کارگران بیکار شده از مشکلات اساسی است که عزم جدی برای رسیدگی به آن از سوی مسولین مشاهده نمی شود.

به گفته ی این کارگر، در حالیکه بعد از برگزاری تجمعات مختلف در لرستان و تهران، مسولین شرکت وعده  رسیدگی به وضعیت کارگران فارسیت را دادند و قرار شد در ازای پرداخت مبالغی کارگران را بازخرید کنند اما هنوز با گذشت نزدیک به سه ماه تکلیف این کارگران مشخص نشده است و تقریبا هر روز کارگران در مقابل درب شرکت تجمع می‌کنند تا به وضعیتشان رسیدگی شود.

اشاره این کارگر به تجمعات سه روزه ای است که در فرودین ماه سال جاری در مقابل وزارت کار در تهران برگزار شد. کارگران تجمع کننده آن روز دو خواسته اصلی را مطرح کردند. بازگشایی مجدد کارخانه و پرداخت حقوق ماهیانه به کارگران و یا قبول پرداخت سنوات به ازای سابقهٔ کار هر کارگر از جمله مطالبات مطرح شده از سوی کارگران فارسیت دورود بود.

حالا که کارخانه بعد از گذشت نزدیک به سه ماه شروع به کار نکرده، کارگران منتظرند تا دست کم مبلغ بازخریدی به آنها پرداخت شود تا بتوانند وضعیت بیمه‌ای خود را سامان دهند.

یکی از کارگران در این باره می گوید «تا الان اعلام کرده اند که بیمه فروردین ماه را پرداخت کرده اند. در حال حاضر هم باید منتظر بمانیم ببینیم تکلیف بازخریدی مان چه می شود تا پس از آن احتمالا به بیمه بیکاری معرفی شویم».

این کارگر ادامه می دهد: با توجه به اینکه اکثر کارگران پیمانی هستند و عمدتا سوابق کاری بالایی دارند معرفی به بیمه ی بیکاری اصلا به نفع آنها نیست و در سوابق بیمه ای شان مشکل ایجاد می کند.

گفته می‌شود، اکثریت کارگران فارسیت بین ۱۳ تا ۲۰ سال سابقهٔ کار در این واحد صنعتی را دارند.

پیشینه

لازم به یادآوری است تجمع بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران فارسیت دورود از روزدوشنبه 24 فروردین ماه 94 در مقابل وزارت کار آغاز شد و تا روز چهارشنبه ۲۶ فروردین ماه 94 ادامه یافت. کارگران این واحد صنعتی دلیل تجمع خود را تعطیلی ناگهانی شرکت در ۱۵ فروردین ماه و ممانعت از ورود بیش از 200 کارگر به جا مانده از تعدیل‌های پیشین به شرکت عنوان کردند و خواستار بازگشایی مجدد شرکت فارسیت شدند. این در حالیست که کارفرمای این شرکت صنعتی اعلام کرده‌ بود که به دلیل زیان دهی شرکت، قصد ادامهٔ فعالیت ندارد.

در روزهای برگزاری تجمع، جلسات متعددی  در وزارت کار با حضور معاونین وزیر و مسولین هلدینگ فارس خوزستان و نمایندگان کارگران برگزار شد و قرار شد به زودی به وضعیت کارگران بیکار شده ی فارسیت رسیدگی شود. وعده ای که تا به امروز به نتیجه نرسیده است.

شرکت فارسیت دورد، تولید کننده محصولات سیمانی از زیرمجموعه های هلدینگ فارس خوزستان است. بنابر اطلاعات غیررسمی هنگان تعطیلی در این شرکت 156 کارگر پیمانی و 78 کارگر رسمی کار می‌کردند.

کارگران لرستان کارگران فارسیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر