کد خبر: 275878 A

نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس نهم با صدور بیانیه‌ای از مسئولان پالایشگاه امام خمینی شازند که به گفته او «از پاسخگویی به مرگ خاموش کارگران شانه خالی می‌کنند»، انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «عباس رجایی» در این بیانیه تکرار حوادث گاز گرفتگی در فاصله زمانی اندک از همدیگر در پالایشگاه امام خمینی شازند را نشانه عدم مسوولیت پذیری در این پالایشگاه دانسته است.

او در بخشی از این بیانیه با تاکید بر لزوم پاسخگو بودن وزارت نفت در قبال حوادث اخیر، آورده است: اعمال دستورالعمل‌های حفاظتی و پدافند غیرعامل در صنایع بزرگ همانند پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها از حساسیت بالایی برخوردار است و در این مراکز باید امکانات، تجهیزات و وسایل حفاظتی و ایمنی به گونه‌ای پیش بینی شده باشد که در شرایط خاص از جمله تعمیرات اساسی ضریب اتفاق حوادث به کمترین سطح کاهش یافته و در صورت بروز، تبعات آن در حداقل باشد.

نماینده اراک، کمیجان و خنداب در عین حال پرسیده که «چگونه است که وزارت نفت جمهوری اسلامی با این همه امکانات و تجهیزات و بودجه‌هایی که از محل فروش نفت و عواید آن در اختیار دارد، از ایجاد حداقل‌های ایمنی و بهداشتی در پالایشگاه شازند دریغ کرده و نتیجه آن در حوادث کاری برای کارگران است.»

رجایی در پایان این بیانیه با تاکید بر اینکه «کارگران مصدوم گازگرفتی پالایشگاه شازند، با اجازه رسمی سیستم‌های ایمنی و حفاظتی در محل ماموریت خود حاضر شده بودند»، خواستار شناسایی عاملان حادثه گازگرفتگی پالایشگاه شازند و برخورد قاطع با متخلفان این حادثه شده است.

گفتنی است طی دو هفته گذشته حداقل سه حادثه گازگرفتگی در پالایشگاه امام خمینی شازند به وقوع پیوسته است که به مرگ سه کارگر و مصدومیت بیش از ۲۰ کارگر دیگر انجامیده است. حال سه تن از کارگرانی که در آخرین حادثه گازگرفتگی مصدوم شدند، به شدت وخیم گزارش شده است.

این در حالی است که مقامات محلی و مدیران پالایشگاه تاکنون هیچ گزارشی از دلایل وقوع این حوادث به افکار عمومی ارائه نکرده‌اند اما ایلنا طی گفتگویی با برادر یکی از کارگران کشته شده از جزییات هولناک این حوادث پرده برداشت.

کارگران نفت، گاز و پتروشیمی کارگران استان مرکزی حادثه پالایشگاه شازند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر