کد خبر: 1229519 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

دبیر اجرایی خانه کارگر همدان گفت: بارها شاهد بودیم که قیمت کالا چندین برابر افزایش یافته و آقایان توجیه می‌کردند که دستمزد کارگر ۵۷ درصد بالا رفته و همین ۵۷ درصد را دلیلی بر افزایش چندین برابری و چندصد درصدی قیمت کالاها عنوان می‌کردند.

 چنگیز اصلانی (دبیر اجرایی خانه کارگر همدان) با انتقاد از رفتارهای دوگانه مسئولان و دولتمردان به خبرنگار ایلنا گفت: درحالیکه قیمت‌ها روز به روز بالا می‌رود و گرانی به مردم تحمیل می‌شود، برای افزایش دستمزد متناسب با گرانی و تورم باید التماس کنیم. 

این فعال کارگری از جایگاه ضعیف جامعه کارگری ابراز تاسف کرد و گفت: درآمد کارگر باید به اندازه‌ای باشد که پاسخگوی هزینه‌های زندگی‌اش باشد اما متاسفانه تعریف و توازنی بین درآمد و هزینه در زندگی آنها وجود ندارد. 

دبیر اجرایی خانه کارگر همدان از کم‌لطفی‌ها به جامعه کارگری انتقاد کرد و گفت: درحالی‌که کارگر رکن اصلی تولید است، زندگی و معیشت نیروی کار اهمیتی برای کارفرما و دولت ندارد. 

وی با اعلام اینکه افزایش دستمزد در بهترین شرایط، بیش از ۱۰ درصد بر قیمت تمام شده کالا اثر نمی‌گذارد، گفت: افزایش دستمزد دستاویزی برای کارفرمایان شده تا قیمت‌ها را افزایش دهند. 

اصلانی افزود: بارها شاهد بودیم که قیمت کالا چندین برابر افزایش یافته و آقایان توجیه می‌کردند که دستمزد کارگر ۵۷ درصد بالا رفته و همین ۵۷ درصد را دلیلی بر افزایش چندین برابری و چندصد درصدی قیمت کالاها عنوان می‌کردند. 

وی با اشاره به جلسات شورای عالی کار گفت: در جلسات شورای عالی کار اعداد و ارقام برای افزایش دستمزد، نتیجه بررسی‌های کارشناسی جامعه کارگری است، اما کارشناسی‌ها اهمیتی برای برخی تصمیم‌گیران ندارد و به سادگی آن را منکر می‌شوند، درحالیکه باید التماس کنیم اعداد و ارقام واقعی را بپذیرند. 

دبیر اجرایی خانه کارگر همدان با اعلام اینکه کارفرما سرمایه آورده و با سرمایه‌اش بنگاه اقتصادی را راه‌اندازی کرده است، گفت: کارفرما انتظار دارد سرمایه‌اش به هر قیمت حفظ شود و افزایش یابد، بنابراین از کارگر می‌خواهد با دستمزد پایین و کار بیشتر، سرمایه‌اش را حفظ کند و برایش سود بیاورد، اگر هم قرار شد کارگر برای خود حق زندگی قائل شود، آنگاه باید سر میز بنشیند و برای حداقل‌های یک زندگی شرافتمندانه چانه بزند. 

وی از گرانی‌های صورت گرفته در روزهای ابتدایی سال جدید انتقاد کرد و گفت: در حالی که کارگران برای افزایش دستمزد باید سبد معیشت را با اعداد و ارقام کارشناسی توصیف کنند و از سفره‌های خالی‌شان عکس بگیرند، کارفرمایان برای گران کردن کالاها سند و مدرکی ارائه نمی‌دهند، بلکه فقط تصمیم می‌گیرند گران کنند و گران هم می‌کنند، بدون آنکه دستگاهی آنان را بازخواست کند یا از سوی دستگاه قضا در قبال گرانی مجازات شوند. 

اصلانی با اعلام اینکه سرمایه کارفرما همواره در حال افزایش است، گفت: هرگاه که کارفرما تصمیم بگیرد کارگاه را تعطیل و سرمایه‌اش را در بخش دیگری به جریان بیندازد، متوجه می‌شود که سرمایه‌اش رشد ده‌ها، صدها و شاید هزاران برابری داشته، اما زندگی کدام کارگر را سراغ دارید که رشد چند برابری داشته باشد؟ 

دبیر اجرایی خانه کارگر همدان خواستار بازگرداندن شرایط دستمزدی به سال‌های قبل شد و گفت: در آن سال‌ها با ارزش دستمزدی که می‌گرفتیم، بهتر می‌توانستیم زندگی کنیم، اما الان قرارداد موقت امنیت شغلی و معاش را از کارگر گرفته است.

انتهای پیام/
تورم دستمزد یارانه خانه کارگر چنگیز اصلانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر