کد خبر: 1163522 A

عضو هیئت رئیسه مجلس:

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هزینه ۳۵ درصدی منابع اشتغال در بخش‌های دیگر سبب بیکاری فزاینده در سال ۹۹ شد.

به گزارش ایلنا، در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 9 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر با استناد به اصول 98 و 52 قانون اساسی و ماده 185 آیین‌نامه‌ داخلی مجلس، گفت: طبق گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی در خصوص نحوه اجرای بند(الف) تبصره (18) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، در سال 97، 35 درصد اشتغال، در سال 98 ، 28 درصد، در سال 99، 8 درصد اشتغال ایجاد شده لذا باید در این گزارش اشاره شود منابع مصوب مجلس در خصوص موضوع مذکور کجا هزینه شده است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس اظهار کرد: در سال 99، 35 درصد منابع در بخش غیراشتغال هزینه شده که بیکاری فزاینده‌ای را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: در آیین‌نامه اجرایی موضوع مذکور، مسئله ملزم کردن موافقتنامه را مطرح کردند در حالی که طبق مصوبه مجلس بحث تبادل موافقتنامه مطرح نیست لذا هیأت تطبیق باید پاسخ دهد چرا این مصوبه دولت را ابطال نکرده است.

سلیمی افزود: امسال کل مبلغ مربوط به موضوع مذکور حاصل شده و عدد آن 103 درصد است که نشان‌دهنده جلو بودن از برنامه است؛ به عبارتی 8 هزار و 800 تخصیص یافته اما باید توجه داشت مسئله اجرای قانون در این حوزه هنوز جای سوال است همچنین این سوال وجود دارد که الباقی مبالغ کجا هزینه شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: دستگاه اجرایی تقاضای تفسیر کرده‌اند در حالی که این سوال وجود دارد بر اساس ماده 185 آیین‌نامه موضوع تفسیر برعهده مجلس شورای اسلامی است.

عضو هیأت رئیسه قوه مقننه تصریح کرد: تبصره 17 قانون بودجه هنوز اجرایی نشده است که مطابق آن هر شخص وام گیرنده از بانک نامش باید در سامانه ثبت شود. همچنین ماده 29 برنامه که به دلیل اجرایی نشدنش شاهد منشأ حقوق‌های نجومی هستیم باید مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع اشتغال معلولین نیز دارای اهمیت است و باید 3 درصد از اشتغال‌ها در اختیار این افراد قرار گیرد.

انتهای پیام/
اشتغال بودجه 1400
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر