کد خبر: 1149749 A

مدیرکل تامین اجتماعی استان قزوین گفت: بیمه کارگران ساختمانی در قزوین به علت کسری بودجه از فروردین ماه سال گذشته انجام نشده است.

به گزارش ایلنا، علیرضا قاریان‌پور در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، اظهار داشت: متقاضیان زیادی برای بیمه شدن در این بخش داریم که منتظر باز شدن ورودی هستند اما بیمه کارگران ساختمانی در کل کشور به دلیل کسری بودجه انجام نمی‌شود.

وی اضافه کرد: ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی در سطح کشور داریم که برای بیمه شدن آن‌ها ۱۱ هزار میلیارد تومان کسری بودجه وجود دارد.

قاریان‌پور اضافه کرد: اسفندماه سال گذشته در استان قزوین ۲۷ هزار کارگر ساختمانی بیمه شده در بخش‌های مختلف از جمله کارگر ساده، بنا، جوشکار، برق کار و سایر موارد داشتیم که در حال حاضر این تعداد به ۱۶ هزار کارگر ساختمانی کاهش یافته و دلیل این کاهش نیز بازنشستگی افراد و یا تغییر شغل آن‌ها بوده است.

به گفته این مسئول، از ۱۱ هزار میلیارد تومان کسری بودجه کشوری در این بخش، ۲۸۰ میلیارد تومان آن به استان قزوین تعلق دارد و چون تامین اجتماعی یک سازمان خودگران است به همین دلیل این بودجه باید تامین شود تا با مشکل کسری در این بخش مواجه نشویم.

وی در خصوص حق بیمه کارگران ساختمانی، افزود: حق بیمه این بخش از کارگران همان ۲۷ درصد است که قرار بود ۲۰ درصد سهم حق بیمه کارفرما از محل عوارض شهرداری‌ها و هفت درصد دیگر را خود کارگر پرداخت کند.

قاریان‌پور با بیان اینکه اگرچه ممکن است هفت درصد سهم کارگران برای این قشر زیاد باشد که باید این مساله در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد، تاکید کرد: این موضوع در صحن مجلس دوباره در حال کارشناسی بوده و اگر نرخ عوارض اصلاح شود، هفت درصد سهم کارگران نیز تعدیل پیدا می‌کند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان قزوین با اشاره به اینکه در حال حاضر به علت کسری بودجه در کشور ورودی بیمه برای کارگران ساختمانی نداریم، افزود: امیدواریم این موضوع در مجلس شورای اسلامی مصوب شود تا این قشر خاص جامعه بتوانند از مزایای بیمه بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/
بیمه تامین اجتماعی ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر