کد خبر: 1107159 A

وزیر تعاون و رفاه اجتماعی در آیین افتتاح دبیرخانه رصد آسیب‌های اجتماعی و معلولیت‌ها، از تصویب سیاست‌های کلی رفاهی در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد که با چهار برنامه به تصویب رسیده و به زودی با تایید رهبری ابلاغ خواهد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزار کار، محمد شریعتمداری در این مراسم که ولی اسماعیلی رییس کمیسیون اجتماعی نیز حضور داشت با بیان اینکه قانون جامع ساختار نظام رفاهی کشور بر اساس قوانین عادی در طی سالیان، متاسفانه چند پاره شده اظهار داشت: در قانون ساختار که در سال ۸۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تا حدودی این معانی مشخص است که شورای‌عالی رفاه راس کار است و در برخی موارد فرا قوه کار می‌کند. 

وی اقدامات انجام شده را نتیجه تلاش‌های حوزه معاونت رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی دانست و بیان داشت: امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام شاهد نگارش سیاست‌های کلی بخش رفاه هستیم که با مشارکت قوا و حضور نخبگان در حال انجام است و بعدا هم باید با قوت بیشتری در برنامه هفتم به آن اشاره شود. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه‌عدم برخورداری کشور از یک مرجع واحد سیاستگذار در حوزه رفاهی و اجتماعی موجب شده است که امروز دچار آسیب‌هایی در این حوزه‌ها شویم گفت: اگر کشور بخواهد در زمینه مسائل رفاهی و اجتماعی، صرف نظر از عوامل برون‌زا و آنچه خارج از اراده ماست، شرایطی بهتر از آنچه امروز دارد را تجربه کند، نیازمند اصلاحات اساسی است. 

وی تاکید کرد: تجمیع قوای کشور در حوزه سیاستگذاری رفاهی و سیاست‌گذاری اجتماعی امروز به عنوان یک حلقه مفقوده در کشور به وضوح خود را نشان می‌دهد. 

شریعتمداری افزود: پاره پاره شدن منابع مبارزه با چهره خشن فقر و نظام یارانه‌ها در کشور، محصول چنین نقیصه‌ای است و باید در حل مشکل کمک کنیم. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بدون تردید با همین منابع موجود، می‌توانیم با مشکلات و مسائلی که در حوزه فقر در کشور تجلی پیدا کرده و چهره خشنی از آن دیده می‌شود مبارزه کنیم به شرط آنکه بپذیریم این سیاست‌گذاری در یک مجرای واحدی صورت بگیرد. 

وی گفت: شما در سازمان بهزیستی با خدمت خود به جامعه هدف، حضور با برکت خدا را احساس می‌کنید به ویژه زمانی که دردی را از دوش دردمندی بر می‌دارید یا آنجا که استعداد و توانایی فردی را که معلولیت دارد شکوفا می‌سازید. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سازمان بهزیستی بعد از چهل سال تجربه، امروز به جایی رسیده که می‌تواند در نگارش برنامه پنج‌ساله هفتم توسعه جمهوری اسلامی کمک کند تاکید کرد: از سازمان انتظار می‌رود که در تدوین سیاست‌های کلی نظام، نکات موثری را به مجمع تشخیص مصلحت نظام تقدیم و با همکاری دولت آن را به شکل یک لایحه ارزشمند تقدیم مجلس شورای اسلامی کند. 

وی تصریح کرد: مطالعات صورت گرفته درباره رصد که امروز توسط سازمان بهزیستی انجام شده و اطلاعات متقن آن که حاصل رصد واقعیات جامعه است می‌تواند به سیاست گذاران هم در نهادسازی و اصلاح ساختارهای حاکم بر فضای سیاست‌گذاری اجتماعی و رفاهی کشور و هم به تدوین سیاست‌های مناسب برای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی کشور در حوزه اجتماعی و رفاهی کمک کند. 

شریعتمداری تصریح کرد: البته طبق قانون این موارد مشخص است ولی قانون سالیانه مصوب، گاهی قانون مادر را نقض می‌کند و تمرکز به وجود نمی‌آید. 

وی با اشاره به شعار هفته بهزیستی که هوشمندسازی است گفت: چهل سامانه در حوزه شفافیت، سامانه الکترونیکی در حوزه فرزندخواندگی، سامانه یکپارچه صدور احکام پرسنلی، سامانه قراردادها و مستغلات راه اندازی شد و در راستای هوشمندسازی مبتنی بر اطلاعات و داده‌ها حرکت کردیم. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: سازمان بهزیستی کشور، حکمرانی داده محور بر اساس اطلاعات متقن را اجرایی کرده و این مسیر را با قوت بیشتری ادامه خواهد داد. 

وی با تاکید بر اینکه باید موتور تولید فقر از کار بیفتد افزود: از کار انداختن موتور فقر راه‌های متنوعی دارد، مساله اقتصادی، تحریم ها، سطح عمومی قیمت‌هاو دستمزد در این امر تاثیر فوق العاده دارد. 

شریعتمداری با بیان اینکه در حوزه معلولیت مشخص شده که الان ۵۰ درصد معلولیت‌ها ناشی از برخی نقایص ژنتیکی است گفت: مشاوره پیش از ازدواج و غربالگری‌های ژنتیکی موضوعات مهمی هستند. 

وی با تاکید بر اینکه جوازات شرعی سقط جنین، حتماً باید با رعایت موازین شرعی انجام شود گفت: در ماجرای غربالگری تردیدی نیست و باید تلاش کنیم با مشاوره پیش از ازدواج شرایطی فراهم شود که کسی با آسیب‌های ژنتیکی فرزندی معلول به دنیا آورد، به عبارتی موتور تولید معلول را باید از کار انداخت. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: معلولیت‌ها را دسته‌بندی کردیم و مشخص شده برخی از آن‌ها به دلیل نامناسب بودن فضاهای اجتماعی است. 

وی افزود: به عنوان مثال ۱۵ درصد معلولیت‌ها ناشی از تصادفات است و اگر به قوانین راهنمایی و رانندگی توجه کنیم و با هزینه‌های کمتری محیط را بهسازی کنیم می‌توانیم از هزینه‌های بیشتر جلوگیری کنیم. 

شریعتمداری با بیان اینکه تجربه نشان می‌دهد که تداخل وظایف بین دستگاه‌های اجرایی را نمی‌توان به صفر رساند؛ اظهار داشت: برخی همپوشانی‌های مشخصی با وزارت بهداشت و درمان در موضوع درمان افراد دارای معلولیت وجود دارد که باید مسئولیت هر بخش مشخص شود. 

وی افزود: اگر سازمان بهزیستی با نیروی انتظامی در زمینه معتادان تداخل وظایف دارد باید حل و فصل شود. 

شریعتمداری گفت: کشور ما به سمت سالمندی می‌رود و پنجره جمعیتی مسدود می‌شود، یک سری فرصت‌ها در زمانی که پنجره جمعیتی مفتوح بود حذف می‌شود ولی باید روی دیگر سکه، سالمند شدن جامعه و رفتن به سمت نیازمندی‌های بیشتر درمانی و ایجاد شرایط مطلوب‌تر برای زندگی بهینه یک سالمند را همراه با یک زندگی شاد خلاق در جامعه در نظر گرفت. 

وی با اشاره به فعالیت‌های مراکز مثبت زندگی گفت: هدف سازمان یعنی محله محور کردن خدمات با این مراکز محقق شد و امروز ۲۵۲۷ مرکز بهزیستی مثبت زندگی را در مناطق و محله‌های مختلف کشور راه اندازی شده است. 

به گفته وی ۱۳ هزار نفر جوان تحصیل کرده در این مراکز مشغول به کارهستند و تا کنون ۸۰۰ هزار خانوار به وسیله همین گروه‌ها مورد بازدید قرار گرفتند که پیش از این سابقه نداشته است. 

شریعتمداری گفت: ۲۲ خدمت سطح یک سازمان به این شکل در محلات ارائه می‌شود. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: وقتی می‌گوییم بهزیستی خانواده محور یعنی اینکه فرد بهتر است به جای نگهداری در مراکز در خانه نگه داری شود و حق پرستاری مخصوص به آن‌ها در دو سال و نیم گذشته ۵ برابر شده است. 

وی گفت: امروز بیش از ۵۰ درصد افرادی که به خدمات بهزیستی احتیاج دارند در خانواده‌ها هستند یعنی بهزیستی خانواده محور دارد راه واقعی خودش را پیدا می‌کند. 

شریعتمداری به اقدامات انجام شده در زمینه تامین مسکن نیز اشاره کرد و گفت: از سال ۹۷ تاکنون ۴۷ هزار و ۵۴۰ واحد واگذار شد و ۳۳ هزار و ۸۹۴ واحد در حال ساخت است، البته ۱۷۰ هزار نفر در نوبت هستند یعنی نیاز واقعی بیشتر از آن چیزی است که انجام می‌دهیم، اما رشد آن هم مقابل ملاحظه است. 

وی تصریح کرد: در زمینه اشتغال هم اقدامات خوبی در این ایام شده است، پرداخت حق بیمه سهم کارفرما برای اشتغال خویش فرمایان و کارفرمایان که مجلس تصویب کرده در سال ۹۹.۲۶ هزار نفر، در سال ۹۸.۱۸ هزار نفر بوده و در سال ۱۴۰۰، برای ۳۰ هزار نفر برنامه داریم. 

شریعتمداری ادامه داد: در سال ۹۹.۱۷۵۰ میلیارد تومان برای تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال برای ۴۰ هزار نفر در مجموعه سازمان جذب شدکه تا سقف ۵۰ میلیون تومان بتوانیم از محل بند ب تبصره شانزده، وام اشتغال در اختیار آن‌ها قرار دهیم. 

وی افزود: در سال ۱۴۰۰.۳ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد که رشد قابل ملاحظه‌ای در حوزه اشتغال معلولین است. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: مکمل دبیرخانه ملی رصد آسیب‌های اجتماعی، پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان است و اگر ما بتوانیم قانونمندی‌های لازم را برای دسترسی به اطلاعات سایر مراکز فراهم کنیم، یک فعالیت سیاستگذاری داده محوری را در مجموعه رصد آسیب‌های اجتماعی شکل می‌دهیم. 

شریعتمداری به تصویب قانون حمایت از معلولین در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: از حدود ۳۸ هزار میلیارد منابعی که برای پرداخت به خانواده‌های دارای معلولیت شدید و خیلی شدید است باید یک درصد از حداقل مزد را دریافت کنند که باید در بودجه پیش بینی شود. 

وی گفت: این میزان، الان به ۱۹ درصد رسیده که اگر پرداخت شود طبق قانون، بخش قابل ملاحظه‌ای از آن به عنوان حقوق پرداخت می‌شود و بقیه آن باید برای اجرای سایر مفاد افراد قانون حمایت از افراد دارای معلولان استفاده شود. 

وی تصریح کرد: مستمری تمام افراد چه آن‌هایی که در خانه نگهداری می‌شوند و چه در مراکز بین ۵.۷ تا ۱۵.۹ متناسب با بعد خانوار، شدت معلولیت و علت‌های دیگر، افزایش یافت. 

شریعتمداری با تبریک چهل و یکمین سالگرد فعالیت سازمان بهزیستی، یاد و خاطره شهید فیاض بخش را گرامی داشت و از تلاش‌های بی‌وقفه رئیس، معاونین، مدیران استانی و کارکنان خدوم این سازمان تشکر کرد.

انتهای پیام/
وزارت کار ،تعاون و رفاه اجتماعی محمد شریعتمتداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر