کد خبر: 1103682 A

آتش‌نشانان زاهدانی می‌گویند هنوز موفق به دریافت مطالبات قدیمی خود برای سال‌های ۹۴ تا ۹۶ نشده‌اند.

آتش‌نشانان زاهدانی در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: حدود ۲۰۰ آتش‌نشان با سوابق بالای ۱۵ سال در مجموعه شهرداری زاهدان مشغول کارند که هنوز موفق به دریافت مطالبات قدیمی سالهای ۹۴ تا ۹۶ خود نشده‌اند.

این آتش‌نشانان با بیان اینکه در راس مطالبات‌شان، تامین معیشت آتش‌نشانان به‌طور شایسته و قانونی قرار دارد، در ادامه گفتند: مراجعه به مسئولان استانی، شهرستانی و مدیران شهری تا امروز بدون نتیجه مانده و به ما پاسخگو نبوده‌اند.

آتش‌نشانان زاهدانی گفتند: باتوجه به سختی‌های کار و زحماتی که در همه عملیات‌ها متحمل می‌شویم، حقوق ما به خوبی ادا نمی‌شود. مسئولان بویژه مجموعه شهرداری زاهدان باید بیش از این به خواسته‌ها و مطالبات آتش‌نشانان توجه کنند و قوانین بر زمین مانده ازجمله قانون مشاغل سخت و زیان‌آور و یکسان‌سازی حقوق را به درستی و کامل اجرا نمایند.

این آتش‌نشانان در عین حال از افزایش ساعات شیفت کاری و تنزل مزایای شغلی خود خبر داده و گفتند: عدم پرداخت حداقل اضافه‌کار ماهانه باتوجه به سخت و زیان‌آور بودن شغل ما، آتش‌نشانی را در شرایط بد معیشتی قرار داده است. طبق ماده ۵۲ قانون کار آتش‌نشانان نباید از شش ساعت در روز و ۳۶ ساعت در هفته کار کنند با این حال با نوبت‌کاری‌های ۲۴ ساعت کار و ۴۸ ساعت استراحت، میزان کارکرد ما در ماه به ۲۴۰ ساعت می‌رسد.

آن‌ها با اشاره به اینکه آتش‌نشانان بارها در معرض حوادث ناشی از کار قرار می‌گیرند، اظهار کردند: بالاترین رکن در حوزه مدیریت آتش‌نشانی، صیانت از منابع انسانی است. داشتن تجهیزات به‌روز آتش‌نشانی اهمیت دارد اما عدم توجه به منابع انسانی و شرایط زیست آتش‌نشانانی که امنیت جانی ندارند، مضرتر است.

به گفته آن‌ها بخش دیگری از مطالبات آتش‌نشانان زاهدانی مربوط به اجرای ناصحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل در این واحد عملیاتی است. آن‌ها گفتند: طرحی که هم اکنون در حال اجراست به صورت سلیقه‌ای و غیرکارشناسی است و یکسان‌سازی حقوق تا به حال در آتش‌نشانی اعمال نشده است و این مسئله باعث شده افزایش دستمزد کارکنانی که سالهاست در این واحد عملیاتی به کارهای سخت مشغولند، متناسب با سوابق کاری آن‌ها نباشد.

به گفته این کارکنان؛ بخش دیگری از ناراحتی ما برخوردار نبودن متصدیان مشاغل عملیاتی آتش‌نشانی غیرمشمول قانون کار چه رسمی و پیمانی در ۹ گروه شغلی طبق نامه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و استفاده از مزایای مربوط به آن است.

آتش‌نشانان زاهدانی در خاتمه گفتند: هرچند برای بیان مشکلات‌مان بارها به مسئولان رجوع کرده‌ایم اما هنوز کاری انجام نشده است. شهرداری و شورای شهر گوش شنوایی برای مشکلات ما ندارند بنابراین امیدواریم مسئولان شهری و سازمان آتش‌نشانی اجرای قانون را دنبال کنند.

انتهای پیام/
معیشت آتشنشانان زاهدانی مطالبات قدیم سخت وزیان آو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر