کد خبر: 1103391 A

نود و هشتمین نشریه تازه‌های تامین اجتماعی منتشر شد.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، در بخش‌هایی از این نشریه آمده است: پزشکی از راه دور شاخه‌ای از دانش است که خدمات پزشکی به صورت غیرحضوری با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارائه می‌گردد. متخصصان حوزه سلامت می‌توانند از این فناوری در امر پیشگیری، تشخیص، درمان بیماری‌ها و پایش کاربران این خدمات استفاده کنند. 

از منظر سازمان جهانی بهداشت، پزشکی از راه دور عبارت است از: «ارائه خدمات درمانی در جایی که بعد مسافت، عامل مهمی محسوب می‌شود، توسط متخصصان حوزه سلامت با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تبادل اطلاعات صحیح جهت تشخیص، درمان و پیشگیری بیماری‌ها و خطرات احتمالی، تحقیقات، ارزیابی و آموزش مداوم ارائه دهندگان خدمات سلامت، که همه این موارد در جهت ارتقاء سلامت افراد و جوامع آن‌هاست». 

بیان این نکته حائز اهمیت است که پزشکی از راه دور جایگزین اقدامات درمانی حضوری نمی‌شود، بلکه مدل مراقبت سنتی را تکمیل می‌کند و به بهبود دسترسی و فراگیر بودن خدمات و همچنین مراقبت از بیماران در شرایط بحرانی مانند وضعیت اضطراری فعلی کمک می‌کند. 

هدف از توسعه پزشکی از راه دور در درجه اول، تسهیل دسترسی ساکنین مناطق دورافتاده با منابع بهداشتی و درمانی محدود به خدمات پزشکی و رسیدگی به چالش کمبود ارائه خدمات درمانی است. پزشکی از راه دور امکان تسهیم و به اشتراک‌گذاری اطلاعات بین سازمان‌های مختلف و کارکنان را تسهیل می‌کند. 

خدمات پزشکی از راه دور بر اساس معیار ماهیت تعامل به دو روش زیر قابل ارائه است: 

الف) ارائه خدمات پزشکی از راه دور همزمان 

این امر نیازمند ارتباط همزمان طرفین درگیر می‌باشد. مانند ارائه مشاوره‌های پزشکی از طریق ویدئو کنفرانس، پایش پارامترهای بیولوژیکی یا مداخلات مراقبت‌های بهداشتی و درمانی از راه دور. 

ب) ارائه خدمات پزشکی از راه دور غیرهمزمان

در این مدل، داده‌های بیمار برای بررسی‌های بعدی توسط متخصصان حوزه سلامت یا اطلاع‌رسانی به بیمار جمع آوری و ذخیره می‌شود. 

خدمات پزشکی از راه دور بر اساس معیار طرفین درگیر به دو دسته تقسیم می‌شوند: 

۱) خدماتی که در آن متخصصان حوزه سلامت و بیمار با هم در ارتباط هستند مانند مشاوره‌های تلفنی یا دسترسی به معاینات بالینی. 

۲) خدماتی که در آن فقط متخصصان بهداشتی و درمانی عمدتاً جهت تبادل داده‌های بالینی با یکدیگر در ارتباط هستند. 

در حال حاضر خدمات مرتبط با رادیولوژی، پوست و روانپزشکی می‌توانند از طریق ابزارهای پزشکی از راه دور ارائه شوند، همچنین از طریق پایش پارامترهای بیولوژیکی بیماران می‌توان از آن‌ها در منزل مراقبت کرد. پیشرفت‌ها در زمینه علم رباتیک، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی امکان توسعه خدمات جراحی از راه دور را نیز فراهم کرده است. 

پزشکی از راه دور در همه گیری کووید-۱۹ نقش بسیار مهمی ایفا کرده است، این مدل ضمن حفظ ارتباط بین متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و بیماران، حضور فیزیکی جهت دریافت خدمات را به حداقل می‌رساند. بر اساس مطالعه سازمان سلامت پان آمریکن، پزشکی از راه دور، موجب تداوم ارائه بسیاری از خدمات کلینیکی کلیدی در ایام همه گیری کرونا شده است. 

در تمام مطالعات موردی تجارب موفق، از آموزش به عنوان یک عامل حیاتی یاد شده است، اهمیت ارائه آموزش جامع هم به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و هم به کاربران نظام سلامت مورد توافق تمامی مطالعات است. 

پس از همه گیری کرونا، پزشکی از راه دور، ثابت کرد دانشی با ارزش افزوده بالاست که منجر به ارتقای سطح سلامت مردم و کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه با توجه به سالمندی جمعیت می‌باشد.

انتهای پیام/
نشریه تازه‌های تامین اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر