کد خبر: 1100009 A

مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشستی مشترک با نمایندگان وزارت نفت گفت: نیروی انسانی، بازوی تولید و موتور محرک سازندگی کشور است و نقش مهمی در توسعه و پویایی این منطقه دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر، هیات اعزامی از وزارت کار پس از ورود به منطقه ویژه عسلویه با حضور در مجتمع پتروشیمی‌های بوشهر و آپادانا و خلیج فارس، ضمن بررسی شرایط و محیط کار کارگران، از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات قرار گرفتند و با تعدادی از کارگران شاغل در کارگاه‌ها گفتگو کردند. 

این هیات که متشکل از کوروش یزدان، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت، علی مظفری، مدیرکل بازرسی کار و فرهاد شیخی، مسئول هماهنگی امور مناطق آزاد و ویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مصدق کشاورزی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر است را تنی چند از مدیران کل ستادی وزارت نفت نیز همراهی کردند. 

کورش یزدان، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشستی مشترک با نمایندگان وزارت نفت گفت: نیروی انسانی، بازوی تولید و موتور محرک سازندگی کشور است و نقش مهمی در توسعه و پویایی این منطقه دارد. 

وی گفت: به رغم مواد ۳۵.۳۶ و ۳۷ قانون کار، متاسفانه معوقات کارگری برای یک تا سه ماه در این منطقه به صورت عرف جاری باب شده است که از مصادیق تضییع حقوق بایسته کارگران قلمداد شده و باید در اسرع وقت تمامی وجوه و مطالبات آن‌ها پرداخت شود. 

یزدان افزود: توجه به فصل ششم قانون کار و تشکل گرایی و نقش موثر آن در ایجاد ارتباط فی مابین مدیران و کارگران در مواقع خاص و همچنین ایجاد زمینه هم افزایی و مساعی بیشتر در شرایط ویژه، متاسفانه به رغم تاکید مقررات بین المللی و قانون کار، نادیده گرفته شده و باید به طور جدی در این منطقه اجرایی شود. 

وی تصریح کرد: رفاهیات کارگران در منطقه ویژه از جمله موارد مربوط به اسکان و ایاب و ذهاب کارگران با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از دیگر خواسته‌های به حق کارگران است که کارفرمایان باید در این زمینه نیز تلاش‌های بیشتری داشته باشند. 

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بازرسی از کارگاه‌های مناطق ویژه را از وظایف مهم بازرسان کار عنوان کرد و افزود: طبق ماده ۶ مقررات اشتغال نیروی انسانی در مناطق ویژه، باید بازرسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به طور مستمر در این منطقه به بازرسی بپردازند. 

در ادامه، مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جایگاه قانونی بازرسان گفت: طبق ماده ۱۰۱ قانون کار، بازرسان، ضابطان قضایی هستند و فعالیت در جایگاه بازرس کار صرفا توسط بازرسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می‌گیرد و استفاده افراد فاقد شرایط از این عنوان در مناطق ویژه، قانونی نیست. 

مصدق کشاورزی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر در پایان گزارشی در خصوص حضور ۲۵ اکیپ بازرسی در منطقه ویژه و بازرسی از کارگاه‌های مشکل دار ارائه کرد و گفت: نتایج این بازرسی ظرف روزهای آینده به اطلاع مسئولین خواهد رسید.

انتهای پیام/
فرهاد شیخی کارگران پیمانکاری نفت کارگران پیمانکاری عسلویه وزارت کار ،تعاون و رفاه اجتماعی مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر