کد خبر: 1089295 A

سازمان بین‌المللی کار به مناسب دهمین سالگرد تصویب مقاوله‌نامه ۱۸۹، پانزدهمین روز از ماه ژوئن را به عنوان روز جهانی کارگران مشاغل خانگی معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از سازمان بین‌المللی کار، این نهاد بین‌المللی کنوانسیون شماره ۱۸۹ خود را به منظور حمایت از کارگران مشاغل خانگی و خدمتکاران به تصویب رساند. سازمان بین‌المللی در نظردارد گزارشی را درباره وضعیت این گروه شغلی منتشر کند تا تاثیر پاندمی کرونا بر زندگی و اشتغال آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد. 

به نظر می‌رسد، کرونا این گروه شغلی را همچون گروه‌های دیگر تحت تاثیر قرار داده و شرایط آن‌ها را بحرانی کرده است. در دوران کرونا، وضعیت خدمتکاران و کارگرانی که در خانه‌های کارفرما اشتغال دارند، شرایط مساعدی را تجربه نمی‌کنند. عده‌ای در خانه کارفرما حبس شده‌اند و برخی از خدمتکاران مهاجر نمی‌توانند کشور میزبان را ترک و به سرزمین مادری خود بازگردند. 

۱۵ ژوئن سال ۲۰۲۱ به مناسبت دهمین سالگرد تصویب این مقاوله‌نامه به عنوان روز جهانی کارگران مشاغل خانگی معرفی خواهد شد. 

کنوانسیون شماره ۱۸۹ به دنبال حمایت از کارگران خانگی به صورت محدود کردن ساعات کاری، کاهش فعالیت روزهای کاری در هفته، رعایت و پرداخت حداقل دستمزد، پرداخت اضافه کاری، تقویت امنیت اجتماعی و بهبود شرایط اشتغال است. سیاستگذاران مذاکراتی را در مورد تقویت نهادهای بازار کار مانند رعایت و تقویت حداقل دستمزد و ایجاد اینگونه پوشش‌ها برای آن دسته از کارگرانی که به طور سنتی خارج از دسترس قوانین کار هستند، دنبال می‌کنند. این سیاست‌ها به عنوان یک استراتژی به منظور محدود کردن نابرابری ها، کاهش مشاغل غیررسمی و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از کارگران عمل می‌کنند. اشتغال کارگران خانگی در منازل با احترام متقابل حقوق نیروی کار و کارفرمایان باید باشد. در قالب گفتگوها، کارفرمایان نیز آمادگی خود را برای بهبود شرایط کاری و زندگی کارگران خانگی در کشورهای مختلف جهان نشان داده‌اند.

انتهای پیام/
سازمان بین المللی کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر