کد خبر: 1087223 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران درباره عملکرد اجرایی علیرضا محجوب در مجلس توضیح داد: اقدامات او را می‌توان از دو منظر بررسی کرد: فعالیت در حوزه روابط کار برای بهبود وضعیت نیروی انسانی و انجام اقدمات آموزشی و رفاهی برای کارگران.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اکبر قربانی با تاکید بر اینکه کارگران باید نمایندگان خودشان را در مجلس شورای اسلامی داشته باشند، با اشاره به برخی اقدامات دبیرکل خانه کارگر گفت: آقای محجوب، اقدامات مهم و متعددی برای کارگران انجام داده است اما برخی از آن غافل هستند. او از لایه‌های پایین جامعه فعالیت سیاسی_اجتماعی خود را آغاز کرده و در حال حاضر در چنین جایگاهی قرار دارد. به طور قطع، او از تمامی مسائل و مشکلات کارگران آگاهی دار و این مصائب را با پوست و گوشت خود حس کرده است. اما متاسفانه برخی تلاش می‌کنند تا با پرسش‌های خود، هجمه‌هایی علیه او وارد کنند. من در پاسخ به این انتقادات منفی می‌گویم، اقدمات متعدد او خط بطلانی بر این ادعاها می‌کشد. 

آموزش، دغدغه‌ای برای او 

وی با اشاره به تشکیل ۶۰ خانه کارگر در شهرهای مختلف ایران اظهار کرد: تاسیس این تشکل، اقدامی بسیار شایسته است. کارگران با مراجعه به این مراکز می‌توانند مشکلات خود را مطرح و درخواست کمک کنند. 

قربانی با تاکید بر اینکه یکی از مفاد مندرج در اساسنامه خانه کارگر افزایش آگاهی نیروی کار است، بیان داشت: آقای محجوب با احداث دانشگاه‌های علمی کاربردی تلاش کرد سطح آگاهی کارگران را افزایش دهد. او برای اعضای خانه کارگر که بیش از ۵ سال سابقه عضویت دارند، ۷۰ درصد تخفیف درنظر گرفته که در شرایط کنونی مبلغ معقولی است. همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و ساختارمند را در دستور کار خود قرار داده است تا گامی موثر در جهت آموزش کارگران بردارد. 

به گفته دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران، اگرچه دستان محجوب خالی است اما او با اتکا به پتانسیل خانه کارگر توانست مجموعه‌هایی برای اسکان کارگران در شهرهای سرعین، گلستان، مشهد، شیراز، قشم و اصفهان احداث کند تا کارگران در سفرهای خود از آن استفاده کنند. و تازه این مکان‌ها افزایش رو به رشدی را تجربه می‌کند. با این‌حال  هیچکدام از املاک خانه کارگر در تملک دبیرکل نیست بلکه به تمامی اعضا تعلق دارد. 

این فعال کارگری با طرح این پرسش که کسانی که مدعی منفعل بودن دبیرکل خانه کارگر هستند، آیا توانایی انجام چنین اقداماتی را دارند؟، در در ادامه افزود: محجوب، کارشناسی مجرب در حوزه روابط کار است که از قوانین کار و سازمان تامین اجتماعی آگاهی کامل دارد. یکی از مهم‌ترین اقدامات او، بیمه کارگران ساختمانی بود که بسیار شایسته و قابل توجه است. اگرچه سوءاستفاده برخی از افراد سبب سختگیری‌هایی علیه این گروه شد اما در نهایت تلاش‌ها به ثمر نشست. کسانی که از نواقص و مشکلات بیمه کارگران ساختمانی آگاهی دارند، می‌دانند که چه مشکلاتی بر سر راه تحقق این هدف وجود داشته است. تصور می‌کنم، حضور مجدد دبیرکل خانه کارگر در خانه ملت باعث رفع نواقص بیمه کارگران صنعت ساختمان شود.

همسان‌سازی را باردیگر کلید زد

وی با تاکید بر اینکه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از مطالبات اصلی ذی‌نفعان تامین اجتماعی است، اظهار کرد: آقای محجوب، عملکرد مناسبی در زمینه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان داشت اما تلاش‌هایش مورد توجه قرار نگرفته است. سال ۱۳۸۸، رسیدگی به این مطالبه آغاز و تا حدودی میسر شد. در آن برهه زمانی، متناسب‌سازی مطرح اما ردیف بودجه‌ای برای آن تخصیص داده نشد. این درخواست مزدی برای مدت‌ها عقیم و ابتر باقی ماند تا آنکه سال۹۸، دبیرکل خانه کارگر رسیدگی مجدد به این مبحث را کلید زد. اگرچه در حق حداقلی‌بگیران جفا شد اما سایر سطوح، افزایش خوبی را تجربه کردند. 

او افزود: آقای محجوب در نحوه اجرا نقشی نداشته است بلکه کانون عالی بازنشستگان تصمیم گیرنده اصلی بودند. با این‌حال اعضای خانه کارگر تحت هدایت دبیرکل اقدماتی موثری انجام دادند و در سرما و گرما تجمع کردند و تصمیم نهایی را کسان دیگر گرفتند. 

فرصت را مغتنم بدانیم

وی ادامه داد: کارگران باید فرصت را غنمیت شمارند و از افرادی مثل علیرضا محجوب برای پیگیری مطالبات خود بهره ببرند. من بازهم پرسشی مطرح می‌کنم، چرا درباره عملکرد دیگر نمایندگان کارگری سخنی به میان نمی‌آید و تنها به دنبال تخریب وجهه‌ی محجوب هستند؟ او در در ملاقات‌های مردمی و در بازدیدهای دوره‌ای خود از مجموعه‌های صنعتی، خدماتی، تولیدی، کشاورزی از مشکلات کارگران آگاه و در جهت گرفتاری‌هایشان تلاش می‌کند. من کارگری هستم که کمک او را تجربه کرده‌ام

به گفته قربانی، کارگران باید کلاه خود را قاضی کنند تا عملکرد نماینده‌ای کارگران از جنس آقای محجوب را به خوبی درک کنند. مگر آقایان و خانم‌هایی که در مجلس حضور دارند، مشکلات قشر زحمتکش را نمی‌دانند؟ نیروی کار باید از خواب خرگوشی بیدار شود و با اتکا به عقلانیت خود، نیمی از کرسی‌های خانه ملت را به خود اختصاص دهد. در چنین شرایطی، تصمیمات اشتغال‌زا خواهد بود و روابط کار تحت تاثیر تصمیمات منفی قرار نخواهد گرفت. ما باید از شخصی که عملکرد منطقی و خوبی داشته است، حمایت کنیم اما در این شرایط خودمان مردی از جنس خودمان را زیر سوال برده‌ایم. 

او درباره اقدمات علیرضا محجوب برای جلوگیری از قراردادهای موقت در کارهای با ماهیت مستمر بیان داشت: یکی از رسالت‌های آقای محجوب، افزایش مدت زمان یا حذف قراردادهای موقت در بازار کار است. حضور او در مجلس می‌تواند منجر به حرکتی نظامند شود تا تغییرات ساختاری در عرصه قراردادهای کار به وجود بیاید. ما به دنبال حقایق هستیم، حضور چند نماینده کارگری در کنار ایشان لازم و ضروری است زیرا او به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند اما می‌تواند همچون سد در برابر مشکلات و مسائلی مثل مزد توافقی ایستادگی کند. 

محجوب حامی همیشگی شوراهای اسلامی کار

دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران با اشاره به حمایت همه جانبه محجوب از شوراهای اسلامی کار گفت: او همیشه از شوراهای اسلامی کار حمایت می‌کند؛ من رئیس شورای اسلامی کار کارخانه‌ای بودم که در آستانه انحلال قرار داشت. دبیرکل خانه کارگر با پیگیری‌های خود، تعطیلی شرکت را به تعویق انداخت. علت آشنایی من با آقای محجوب به دلیل حمایت همه‌جانبه او از کارگران و شورای اسلامی کار است. اعضای کانون عالی شورای اسلامی کار سراسر کشور، کانون شورای اسلامی استان تهران و آقای خدایی همگی می‌توانند گواهی بر ادعای من باشند. 

نقش دبیرکل در افزایش دستمزد ۳۹ درصدی کتمان نشدنی است

به گفته قربانی؛ شورایعالی کار، شورایی سه جانبه است که از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت تشکیل می‌شود. تعیین دستمزد، ساختارهای عجیب و غریبی دارد. اگر قدرت چانه‌زنی کارگران بالا برود، آن‌ها می‌توانند نسبت به بهبود تغییر ساختار مزدی امیدوار باشند. اگر افزایش ۳۹ و ۲۶ درصدی دستمزد به ترتیب برای کارگران و سایر سطوح محقق شده است، همگی به خاطر فعالیت نمایندگان کارگران است که در راس آن‌ها دبیرکل خانه کارگر حضور دارد. کارفرمایان به طور قطع حاضر به پذیرش افزایش دستمزد ۳۹ درصدی نبودند اما حمایت‌های محجوب سبب شد تا این موضوع مهم نایل شود. 

وی تاکید کرد: آقای محجوب همواره به دنبال سرو سامان دادن به معیشت کارگران بوده و بارها به این موضوع رسیدگی کرده است. او تلاش می‌کند تا به هدف خود برسد. او تنها به مباحث مزدی ورود نکرده است بلکه از نمایندگان کارگران در شوراهای عالی کار و بیمه همواره دفاع می‌کند تا منافع جامعه کارگری با خطر روبرو نشود.

مجلس شوراي اسلامي علیرضا محجوب دبیرکل تشکیلات مرکزی خانه کارگر علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر علیرضا مججوب مجلس یازدهم اکبر قربانی دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران انتخابات میان دوره ای مجلس یازدهم اکبر قربانی دبیر اجرایی خانه کارگر غرب تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر