کد خبر: 1086803 A

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر سیستان و بلوچستان گفت: ۳۸ هزار خانوار زیر پوشش این بیمه در استان بوده که از این تعداد ۲۳ هزار و ۵۰۰ خانوار فعال و بقیه بیمه شده غیرفعال هستند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان، امان‌الله شاقوزایی اظهارداشت: بیمه‌اجتماعی به ۲ دسته تقسیم‌بندی می‌شود بیمه خدمات‌درمانی و بیمه بازنشستگی موضوع بیمه اجتماعی عنوان مختصر و مفید بیمه‌های بازنشستگی از کارافتادگی و فوت که ممکن است همراه بیمار یا بدون آن ارائه شود. 

وی افزود: مبنای بیمه بازنشستگی یا بیمه‌های اجتماعی ایران این است که افراد دوران جوانی زمانی که توان فعالیت و کار دارند مبلغ اندکی از درآمدشان را اندوخته و پس‌انداز کنند تا در دوران کهنسالی یا از کارافتادگی بتوانند از ذخیره آن سال‌های جوانی بهره‌مند و پس از فوت نیز بازماندگان ایشان از مستمری فوت برخوردار شوند. 

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیان کرد: در مورد مستمری بازنشستگی و پیری کافیست ۱۵ سال حق بیمه خود را بر اساس درآمدی مختلفی که این صندوق مشخص کرده بپردازند و بعد از ۶۵ سالگی بازنشسته و هر ماه مستمری بگیرند. 

وی اظهارداشت: تفاوتی ندارد که فرد چقدر سابقه پرداخت حق‌بیمه داشته باشد اگر در جریان یک حادثه ناشی از کار فوت کند یا قصد پرداخت حق بیمه یکسال گذشته را داشته و ارتباط بیمه‌پردازی قطع نشده باشد افراد واجد شرایط تحت تکفلش مستمری بازماندگان را دریافت می‌کنند. 

شاقوزایی تصریح کرد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به روستاییان، عشایر رانندگان حمل بار و مسافر برون شهری در روستاها، رانندگان حمل بار و مسافر در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، ساکنان شهرهای ۲۰ هزار نفر و شاغلان فصلی، کارکنان مراکز و شرکت‌های وابسته به نظام مهندسی، کشاورزی، منابع طبیعی و نظام دامپزشکی، شاغلان حوزه بخش کشاورزی، قالیبافان، زنبورداران، صیادان، شاغلان حوزه صنایع دستی، اعضای بسیج و پایگاه‌های مقاومت و زنان و دختران می‌توانند به صورت مستقل بیمه شوند.

تامین اجتماعی صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر