کد خبر: 1086787 A

درخواستِ جامعه‌ی کارگری از دولت آینده؛

باید بستری فراهم شود که جامعه کارگری بتواند در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیریهای کشور که مورد توصیه و تاکید مقام معظم رهبری هم می‌باشد، نقش داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دبیر اجرایی خانه کارگر کرمان از عدم مشارکت جامعه کارگری در مجلس و دولت انتقاد کرد و اظهار داشت: متاسفانه دولتهای گذشته تاکنون موفق به حفظ یا انجام این مهم نشده‌اند و عدم حضور نمایندگان این قشر بزرگ جامعه که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند در تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیریهای کشور که مورد توصیه و تاکید مقام معظم رهبری هم می‌باشد، هیچ نقشی ندارند.

او گفت: سالهاست ما به کارگران توصیه می‌کنیم که چرا به‌جای داشتن سی یا چهل نماینده، فقط باید یک یاچند نماینده محدود در مجلس داشته باشیم که نهایت تلاش و قدرتشان می‌تواند منجر به جلوگیری کردن از تصویب یکسری مصوبات یا تصویب چند قانون محدود شود و این به ضرر جامعه کارگری خواهد بود. اگر تعداد نمایندگان کارگری بیشتر باشد این نمایندگان می‌توانند با رایزنی مطالبات کارگری را از طریق طرح در مجلس به یک سرانجام مطلوب برسانند.

عباس کاربخش در ادامه اظهاراتش افزود: بالا رفتن نرخ دلار تأثیر منفی بر زندگی کارگران داشته است و حداقل حقوق بگیرها را دچار مشکل کرده است. ما در این چند سال گذشته تلاش کرده‌ایم کارگران را مجاب کنیم که در تصمیم گیری‌های اساسی جامعه شرکت داشته باشند تا بتوانند نمایندگانشان را به مجلس بفرستند اما چون بلوغ سیاسی مورد نیاز محقق نشده، کارگران نیز انگیزه‌ای برای شرکت در انتخابات و فرستادن نمایندگان بیشتر به مجلس ندارند. تورم واقعی بسیار بیش از آماری است که دولت اعلام می‌کند و این مشکل جامعه کارگری را تحت فشار قرار داده است.

دبیر اجرایی خانه کارگر در خصوص مشکلات فعلی جامعه کارگری اظهار داشت: همانطور که کارگران ما در چند سال اخیر در صف مقدم جبهه و دفاع از ارزشهای انقلاب و کشور بوده‌اند و در عرصه تولید و صنعت و خدمات تلاش ارزنده‌ای داشته‌اند، مسئولین نیز باید به پاس تلاش‌های کارگران، توجه ویژه‌ای به مطالبات آن‌ها نشان می‌دادند و اگر این انتظار منطقی محقق می‌شد کارگران بسیاری از مشکلات امروزی را نداشتند.

وی در ادامه گفت: اولین اولویت پیگیری‌ها در جهت حل مشکلات کارگران باید تزریق نقدینگی به کارخانجات باشد. تعطیلی کارخانجات باعث بیکار شدن تعداد زیادی از کارگران در جامعه شده است. تثبیت قیمت دلار و بازگرداندنش به قیمت واقعی، رونق تولید ملی و اثرات مثبت اقتصادی را در پی خواهد داشت. اگر شعارهای دولت‌ها تبدیل به عمل شوند ما شاهد آرامش اقتصادی و فکری مردم و به خصوص کارگران و حداقل حقوق بگیران خواهیم بود.

کاربخش تصریح کرد: هم اکنون کارگران مطالبات سنگینی از نظام اقتصادی کشور دارند، به دلیل‌ عدم اجرای صحیح و کامل قانون کار و تامین اجتماعی هر سال فاصله فقر و غنی را افزایش می‌یابد. به عنوان نمونه اگر هر سال اقزایش دستمزد کارگران مطابق تورم افزایش می‌یافت امروز فاصله خط فقر با حداقل دستمزد پنج برابر نمی‌شد. بنابراین از دولت آینده انتظار داریم اقدامات جدی برای این انطباق انجام دهد وگرنه چهار سال دیگر با افزایش این فاصله بدبختی کارگران افزایش خواهد یافت.

او گفت: برقراری عدالت اجتماعی و رفع تبعیض‌های موجود که تنها با ساده زیستی و پرهیز از تجملات مسئولان دولتی ممکن است، در کنار صداقت پاک دستی و بکار نبردن مکر وحیله که در حقیقت نوعی استحمار مردم است، از دیگر انتظارات جامعه کارگری است.

عباس کاربخش دبیر اجرایی خانه کارگر کرمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر