کد خبر: 1083053 A

واردات مشروط شد؛

به نظر می‌رسد تلاش کارگران هپکو تا حدودی به نتیجه رسیده است؛ واردات مشروط به خرید از هپکو شد که می‌تواند اتفاق بسیار مثبتی باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران و دغدغه‌مندان هپکو اراک، مدتهاست که در پی ممنوعیت واردات ماشین‌آلات صنعتی و معدنی هستند؛ آن‌ها می‌گویند: وقتی امکان ساخت این ماشین‌آلات در داخل وجود دارد، چرا واردات؟

از سوی دیگر، برخی معدن‌داران و اتاق‌های وابسته به آن‌ها، به دنبال ماشین‌آلات ارزان، در دسترس و وارداتی هستند و برخی دیگر از دلالان و واسطه‌ها که از این واردات، سودهای سرشار می‌برند، آب در آسیاب اقتصاد وارداتی می‌ریزند.

در چنین شرایطی است که به نظر می‌رسد، مسیر ترقی هپکو تا حدودی هموار شده است و همه چیز به اجرای دستورالعمل‌های مصوب بستگی دارد.

در هفته گذشته بخشنامه آزادسازی ماشین آلات معدنی صادر شده است؛ در این بخشنامه قید شده است که واردات ماشین آلات صنعتی و معدنی مشروط به خرید یک دستگاه از تولیدات داخلی است. برای جلوگیری از ضرر شرکت هپکو، واردکنندگان ماشین آلات معدنی باید یک دستگاه از تولیدات این شرکت را خریداری کنند.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در این رابطه گفته است: واردات و تامین ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز معادن مهم است و چنانچه شرکت هپکو نتواند به نیاز درخواست‌کنندگان پاسخ دهد برنامه‌ای دیگر برای واردات در نظر می‌گیریم.

در عین حال، لیستی توسط شرکت هپکو به وزارت صمت و وزارت راه  و بخش معادن ارائه شده؛ لیستی که نشان می‌دهد توانایی تولید این محصولات در این شرکت  چقدر است؛ کارگران می‌گویند: امیدواریم با توجه به ارائه ظرفیت‌های موجود در شرکت هپکو همکاری‌های لازم صورت بپذیرد.

لیست

اما مشخص نیست آیا واردات ماشین‌الات متوقف خواهد شد یا دست‌هایی در کار است که نگذارند تولید ملی رونق بگیرد، به هر قیمتی هم که باشد، باشد!

کارگران هپکو اراک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر