کد خبر: 1074891 A

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا و شرکت کفش ملی موافقت کردند.

به گزارش ایلنا، در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا و شرکت کفش ملی در دستور کار صحن علنی قرار گرفت.

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی، گفت: شرکت آتیه صبا مسئول بخشی از اموال بازنشستگان است، شرکت کفش ملی جهت پرداخت بدهی دولت به صندوق بازنشستگی واگذار شد. این کارخانه هزاران کارگر داشت و امروز وضعیت آن به جایی رسیده که کارخانه و کارگر وجود ندارند. در صورتی که می‌توانست در حوزه بین الملل دارای شعب مختلف باشد و نقش بسزایی در سودآوری و خدمت به بازنشستگان داشته باشد.

محور‌های تحقیق و تفحص از آتیه صبا

وی در تشریح محورهای این تحقیق و تفحص، اظهارداشت: عملکرد شرکت آتیه صبا در خصوص شرکت‌های زیرمجموعه، قراردادهای کلان آتیه صبا، بررسی صورت‌های مالی آتیه صبا و کفش ملی، بررسی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران عامل، بررسی آیین نامه‌های اداری و استخدامی، بررسی وضعیت اموال و مستغلات آتیه صبا از محورهای مهم این تحقیق و تفحص است.

در ادامه عباس مقتدایی نماینده اصفهان در خصوص این تحقیق و تفحص، گفت: صندوق بازنشستگی کشوری ۵ هلدینگ دارد و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. یکی از این هلدینگ ها، شرکت آتیه صبا است. شرکت‌های ذیل آتیه صبا در زمینه صنعت، معدن، حمل و نقل، گردشگری و صنایع غذایی فعالیت می‌کنند. هواپیمایی آسمان و ۵۰ هتل زیرمجموعه این هلدینگ هستند، در سال ۹۶ که هنوز بیماری کرونا شایع نشده بود این ۵۰ هتل سه میلیارد ضرر دادند.

حقوق‌های نجومی و حیاط خلوت سیاسی نقاط ضعف هلدینگ آتیه صبا

وی افزود: بیش از ۱۲ هزار نفر در مجموعه کفش ملی کار می‌کردند اما این مجموعه امروز فقط یک تابلو دارد و زمین آن را فروخته اند. شرکت کفش ملی زمین خورده و مجموعه‌های دیگر کفش تولید می‌کنند و در فروشگاه‌های کفش ملی به فروش می‌رسانند. این مجموعه زیان ده است و هزاران میلیارد اموال این شرکت در سطح شهرستان‌ها وجود دارد که زیان ده هستند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه حقوق‌های نجومی و حیاط خلوت سیاسی از مشکلات این مجموعه است، گفت: بازرسی وزارتخانه افرادی را از هیئت مدیره این شرکت اخراج کرده که حقوق‌های نجومی دریافت می‌کردند.

در پایان نمایندگان با ۱۳۳ رأی موافق با تحقیق و تفحص از این شرکت موافقت کردند.

تحقیق و تفحص از شرکت «آتیه صبا» و «کفش ملی»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر