کد خبر: 1074542 A

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، در نشست مشترک توسعه همکاری‌های حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ایران و چین که با حضور سفیر جمهوری خلق چین برگزار شد، گفت: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌تواند پیشتاز اجرای برنامه‌های همکاری بلند مدت بین دو کشور باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، علی اوسط هاشمی، معاون وزیرتعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشو، در نشست با چانگ هوا، سفیر جمهوری خلق چین که دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد، گفت: رابطه ایران و چین قدمت تاریخی دارد و در بین مردمان دو کشور آثار و نشانه‌های این پیوند را به خوبی می‌بینیم. 

وی افزود سند اخیر همکاری دو کشور که هدفگذاری ۲۵ساله را در نظر گرفته است که نشانگر ارتباط هدفمند، پایدار و همه جانبه است و می‌تواند برای دوکشور فرصت ارزشمندی باشد. 

هاشمی همچنین گفت: چین امروز جزو کشورهای پیشرو است، که توانسته است با کثرت جمعیت حرف‌های نو و ارزشمندی برای طرح در افکار جهانی داشته باشد. 

وی ادامه داد: مبادله تجارب و هم افزایی داشته‌های دو کشور می‌تواند در این مسیر به دو طرف بسیار کمک کند و راه را برای دستیابی به اهداف بزرگی که در چارچوب اسناد بین دو کشور ترسیم شده است تسهیل کند. 

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: خوشحال می‌شویم که این نوع روابط، خود را در زمینه‌های آموزش و توانمندسازی جامعه برجسته‌تر نشان دهد، تا آثار آن فراگیر و در لایه‌های مختلف جامعه خودنمایی کند زیرا امروز آموزش فنی و حرفه‌ای و دستیابی به مهارت و نائل شدن به جامعه توانمند، آمال و آرزوی مردمان هر کشوری است. 

معاون وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی گفت: ما در جستجوی تحکیم روابطی هستیم که آثار زیبای آن بر مردمان به گونه‌ای بنشیند که برای توسعه ارتباطات دو جانبه، اشتیاق و اقبال مردمی پشتوانه دولت‌ها قرار گیرد. 

وی افزود: از جمله آثار روابط دوجانبه که بُعد مردمی خواهد داشت توجه به حوزه مهارت، آموزش وتوانمندسازی است که می‌تواند هویت‌زا و موقعیت دهنده باشد و اشتغال فراگیر را نوید دهد. 

وی افزود: در این راستا سعی کرده‌ایم که با بخش‌های غیردولتی در رابطه با مهارت آموزی ارتباط برقرار کنیم و با این هدف با انجمن دوستی ایران و چین جلساتی داشته‌ایم تا بتوانیم بخش‌های مردمی در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را پشتوانه اهداف دو دولت قرار دهیم. 

در راستای یاداداشت تفاهم دو کشور ایران و چین که در سال ۱۳۹۱ بین وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی ایران و وزارت منابع انسانی و تامین اجتماعی چین منعقد شده است آماده‌ایم با ایجاد کارگروهی مشترک در بخش آموزش فنی و حرفه‌ای جریان متفاوتی ایجاد کنیم. 

هاشمی گفت: کشور چین تجارب خوبی در خصوص کسب مهارت و توزیع مهارت در لایه‌های مختلف جامعه خود داشته است، از مشاغل خانگی تا کارخانه و به نوعی مهارت از خانه تا کارخانه و از خانه تا بازار یک رویکرد ارزشمند بوده که در این راستا چین توفیقات ارزشمندی به دست آورده است و مایل به تبادل تجارب بین دو کشور هستیم. 

وی گفت: مسئولیت آموزش‌های مهارتی در کشور ایران برعهده سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای است که تدوین استاندارد، آموزش و ارتقای مهارت در صلاحیت این سازمان است. 

هاشمی با اشاره به مسابقات آتی جهانی مهارت که در شانگهای چین برگزار خواهد شد گفت: ایران از سال ۱۹۷۵ تجربه حضور در مسابقات جهانی مهارت را دارد و از این طریق آماده تبادل تجربیات بین دو کشور هستیم و آماده‌ایم در مسابقات حوزه نفت و گاز که سال آینده در کشور چین برگزار می‌شود، با توجه به تجارب خوب ایران در این حوزه مشارکت و همکاری کنیم. 

وی همچنین از آمادگی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور برای همکاری در زمینه تدوین استانداردهای مهارتی خبرداد و گفت: در این زمینه نیز می‌توانیم همکاری‌های خوبی داشته باشیم. 

همکاری‌های مشترک ایران و چنین در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای گسترش می‌یابد

در ادامه چانگ هوا، سفیر جمهوری خلق چین با اشاره به رابطه عمیق پنجاه‌ساله بین ایران و چین گفت: دو کشور ارتباط خوبی با هم دارند و همواره در مسیر توسعه از یکدیگر حمایت داشته‌اند و همکاری دو کشور از زمان همه گیری کوید۱۹ بیشتر شده است. 

وی گفت: همکاری در زمینه منابع انسانی بخش مهمی از روابط دو جانبه است و در سال ۲۰۱۶ دو کشور دراین زمینه با هم گفتگوهایی داشته‌اند و در این راستا یاداشت تفاهمی امضا شده است. 

وی افزود: بعد از امضای تفاهم مذکور، همکاری دو کشور در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای افزایش پیدا کرده است و کارمندان بخش دولتی، مسئولین شرکت‌ها و مهندسان ایرانی با سفر به چین از آموزش‌های مهارتی برخوردار شده اند. 

چانگ هوا با اشاره به برگزاری پروژه آموزشی مهندسان که در چارچوب سازمان همکاری شانگهای برگزار می‌شود گفت: آمادگی داریم از مهنداسان ایرانی در حوزه هوش مصنوعی برای مشارکت و همکاری در این پروژه استفاده کنیم. 

وی در ادامه برای توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اظهار امیدواری کرد. در پایان این نشست طرفین نمونه‌ای از صنایع دستی کشور خود را به رسم یاد بود به یکدیگر اهدا کردند.

 

ایران چین علی اوسط هاشمی سازمان فنی حرفه ای کشور علی اوسط هاشمی (رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور) چین ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر