کد خبر: 1070322 A

یک فعال کارگری:

عبدالله بلواسی به مناسبت روز جهانی کارگر گفت: کارگران ایران در شرایط نامناسبی قرار دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یازدهم اردیبهشت برابر با اول ماه مه، روز جهانی کارگر است. عبدالله بلواسی (فعال صنفی کارگران مریوان) در این رابطه با اشاره به مجاهدت‌ها و تلاش‌های کارگران در طول ادوار که منجر به دستیابی به حقوق اولیه‌ی خود شده است، گفت: روز کارگر پاسداشت این مجاهدت‌هاست و باید برای دستاوردهای بیشتر تلاش کرد اما وقتی کارگران از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم مانده‌اند و نمی‌توانند حتی یک تشکل صنفی ساده ایجاد کنند، روز جهانی کارگر بی‌معنی می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی مزد و مستمری یک سوم خط فقر است و کارگران با دستمزد خود نمی‌توانند حتی اجاره خانه بپردازند و هر روز باید نگران گرانی بیشتر کالاهای ضروری خانوار باشند، روز کارگر چه معنایی دارد؟

به گفته او، عدم برخورداری کارگران از خدمات درمانی رایگان که بابت آن هر ماه مبلغ قابل توجهی پرداخته‌اند و محرومیت‌های دیگر نظیر این، روز جهانی کارگر را از معنا تهی کرده است؛ روز جهانی کارگر برای کارگر ایرانی روزی‌ست مانند صدها روز عادی دیگر که باید برای یک لقمه نان بجنگد.

این فعال کارگری با تاکید بر اینکه یازدهم اردیبهشت باید تعطیل رسمی باشد، می‌گوید: علیرغم تاکید قانون بر تعطیل بودن این روز، می‌توان با قاطعیت گفت بیش از نود درصد کارگران ایران این روز را سر کار هستند و مثل یک روز عادی به فعالیت مشغولند؛ البته وقتی تشکل و حق کنشگری نباشد، معلوم است که اوضاع اینگونه خواهد بود؛ انتظار بیشتری نمی‌رود!

روز جهانی کارگر مزد کارگران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر