کد خبر: 1067806 A

برنامه‌های هفته کارگر افتتاح شد؛

آیین افتتاحیه برنامه‌های هفته کارگر صبح امروز در جوار مرقد امام (ره) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیین افتتاحیه برنامه‌های هفته کارگر صبح امروز (یکشنبه ۵ اردیبهشت) در جوار مرقد امام خمینی (ره) برگزار شد. علیرضا محجوب، حسن صادقی و علی خدایی در این مراسم سخنرانی کردند. 

ما بر خط امام هستیم

علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر) در این مراسم گفت: من به تمامی افرادی که به صورت حضوری و مجازی در این برنامه شرکت می‌کنند، خیرمقدم عرض می‌کنم و خانه کارگر شهر ری را میزبان این برنامه می‌دانم. به دلیل شرایط موجود، این مراسم را به صورت محدود برگزار می‌کنیم. مباحثی درون ستاد اجرایی هفته کارگر مطرح شد که براساس آن تصمیم گرفتیم، تعداد حضار از ۲۰۰ نفر بیشتر نشود. 

او ادامه داد: ما در مسیر آرمان‌های امام راحل گام برمی‌دارم و پیرو فرمایشات ایشان هستیم. امام(ره) همواره تاکید می‌کردند که یک موی گندیده کوخ نشینان را بر همه کاخ نشینان ترجیح می‌دهم. من بازهم تاکید می‌کنم، ما در مسیر خط امام، فقرا و مستضعفین ایستاده‌ایم. 

محجوب افزود: برگزاری این مراسم، ادای پایبندی در مسیر خط امام، مستضعفین و کارگران است، ما باید زندگی و معاش آن‌ها را به گونه‌ای پاس بداریم. موضوع معیشت و معاش کارگران مورد توجه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، شورایعالی کار، کانون شوراها و نمایندگان کارگران قرار گرفته است. من باید به آن‌ها بگویم که شما در مسیر خط امام و آرمان‌های رهبری گام برداشتید. مقام معظم رهبری همواره می‌فرمایند، اگر اعتراضی نسبت به مسائل دارید باید در خط کارگری باشد. 

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما محتاج همدلی در تمام مجموعه هستیم، پیگیری‌های انجام شده سبب شد تا شاهد همانندسازی و افزایش دستمزد باشیم. اگرچه افزایش دستمزد و همسان‌سازی در این سال‌ها بی‌مانند بوده است اما افزایش نرخ تورم نیز بی‌سابقه بوده است. اختلاف میان سبد معیشت و حداقل دستمزد، بیش از یک برابر حداقل دستمزد سال گذشته است. 

محجوب با تاکید بر نقش حمایتی خانه کارگر توضیح داد: خانه کارگر همواره حامی بازنستگان و کارگران بر مبنای خط و آرمان‌های رهبری است. 

ما در مسیر آرمان‌های انقلاب استوار هستیم

حسن صادقی (معاون امور شهرستان‌های خانه کارگر) نیز در این مراسم گفت: من آغاز هفته کارگر را در قرن جدید را تبریک می‌گویم. این روز به ما یادآوری می‌کند که چگونه در مسیری که از سوی امام (ره) برای ما تعیین شده است، حرکت کنیم. ما انقلابی بودیم، هستیم و خواهیم بود. انقلابی بودن یعنی کسی که در مسیر ضعفا گام بردارد و هم‌سفره اغنیا نشود. شعار انقلاب این است.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بیان کرد: همانطور که دبیرکل محترم خانه کارگر فرمودند، امام یک موی گندیده کوخ نشینان را بر همه کاخ نشینان ترجیح می‌داد. مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید از جامعه کار و تولید حمایت کنند. جانشین برحق امام همواره از تولید و کارگر حمایت می‌کنند زیرا نقطه قوت نظام و اقتصاد یک کشور، نیروی کار آن است. اگرچه در طول ۴۲ سال گذشته جامعه کارگری درگیر مشکلات متعددی بوده است اما به اینجا آمده‌ایم تا در نخستین روز از هفته کارگر به امام(ره) اعلام کنیم، ما بر خط و آرمان‌های شما پایبند هستیم. 

معاون امور شهرستان‌های خانه کارگر توضیح داد: تشکیل خانه کارگر نشات گرفته از اندیشه‌های شهید بهشتی و مرحوم هاشمی‌رفسنجانی است و مدیریت آن در دستان علیرضا محجوب قرار دارد. خانه کارگر استوار با گام‌های استوار در راه انقلاب و میثاق‌های رهبری قدم می‌زند. 

صادقی توضیح داد: معیشت کارگران مدنظر مقام معظم رهبری قرار گرفته است. من از مسئولان می‌خواهم که با حمایت‌های چندلایه به معیشت کارگران و بازنشستگان توجه کنند. اگر حمایت‌های کافی از بازنشستگان صورت گرفته بود، آن‌ها برای مطالبات خود در خیابان‌ها فریاد نمی‌زدند: رزمنده دیروزیم، بیچاره امروزیم. 

او تصریح کرد: من از مسئولان می‌خواهم که به سازمان تامین اجتماعی توجه کنند و سهم سازمان را در بودجه سالانه ببینند تا از کارگران حمایت و حقوق آن‌ها را تعریف کنند. کسانی که سعی در منحرف کردن طبقه کارگر از مسیر انقلاب را دارند، نیروی دشمن هستند و از آرمان‌های انقلاب فاصله گرفته‌اند. من بازهم تاکید می‌کنم، کارگران در مسیر فرمایشات رهبری، استوار قدم می‌زنند. ما نباید در این استواری شکل گرفته، شکاف ایجاد کنیم. 

وی ادامه داد: خانه کارگر تاکید می‌کند نظر مسئولان بر مبانی حمایت از کارگر، امام و رهبری باشد که ایشان همواره بر حمایت از تولید تاکید می‌کند. نظر رهبری از تمامی وجوه دیده شود. همچنین تامین اجتماعی که عامل موثر توسعه اقتصادی است را به صورت بالقوه گسترش دهند. من از خانه کارگر شهر ری و تمامی کسانی که در این مراسم شرکت کرده‌اند، تشکر می‌کنم. 

مخالف تولید نیستیم 

علی خدایی (عضو شورایعالی کار) در آیین افتتاحیه برنامه‌های هفته کارگر توضیح داد: من هفته کارگر را تبریک عرض می‌کنم و حمایت خود از آقایان محجوب، صادقی و ترکاشوند (دبیر اجرایی خانه کارگر شهر ری) اعلام می‌کنم. براساس مراسمی که از بزرگان به ما رسیده است، میثاق خود را با آرمان‌های امام راحل در نزدیکی مرقد ایشان اعلام می‌کنیم. ما بر حسب وظیفه به این مکان آمده‌ایم و جزو معدود گروه‌هایی هستیم که در کنار آرمان‌های بزرگ و خیرخواهانه حضرت امام(ره) قرار داریم. ما آمده‌ایم تا با آرمان‌های مردم مظلوم و ارکان انقلاب تجدید میثاق کنیم. 

عضو شورایعالی کار افزود: بر اساس قانون اساسی، تمامی آحاد جامعه باید از مسکن، بهداشت و آموزش رایگان برخوردار باشند اما برخی از اتفاقات اقتصادی و تنگ‌نظرانه باعث شده تا شرایط اقتصادی برای کارگران سخت شود. 

او ادامه داد: تصویب قانون کار زمان‌بر بود ولی با تلاش‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام منجر شد تا قانون کار شکل بگیرد. امروز برخی که در نهادهای تصمیم‌ساز حضور دارند سعی در تغییر این قانون دارند و از مزد منطقه‌ای و تعیین مزد از سوی کارفرما سخن می‌گویند. یکی از وظایف ما این است که اجازه چنین کاری ندهیم. 

وی بیان کرد: ما باید نسبت به تغییر شکل شعارهای ضدسرمایه‌داری هشیار باشیم، این شعارها تغییر شکل داده‌اند و صداهایی بر اصل بودن آن به گوش می‌رسد چون منافع برخی از آقایان در گرو آن است. این موضوع باعث شد تا کارگران بیشتر تحت فشار قرار گیرند و از آن‌ها به عنوان مخالفان تولید یاد شود. ما مخالف تولید نیستیم اما کسانی که کوچکترین کار تولیدی انجام نداده‌اند، نعل وارونه زده‌اند و جلو تولید را گرفته‌اند. من معتقدم، مهمترین وظیفه ما این است که در وسط میدان بایسیتم و اجازه تغییر آرمان‌های نظام را ندهیم.

علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر علی خدایی حسن صادقی علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر برنامه های هفته کارگر علی خدایی عضو کارگری شورای عالی کار اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) شورایعالی کار هفته کارگر 1400
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر