کد خبر: 1060899 A

در انتقاد از فقدان سیاست‌های حمایتی مطرح شد؛

محسن باقری گفت: تاوان بی‌تدبیری و کوتاهیِ مسئولان در ایام عید و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا را بایستی کارگران بدهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، با آغاز پیک چهارم کرونا بعد از تعطیلاتِ نوروزی، بالاخره تصمیم برای تعطیلیِ ده روزه گرفته شد. تعطیلی‌ای که اگرچه به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان، برای جلوگیری از پیشروی شیوع کرونا و گذشتن از وضعیت قرمز به وضعیت غیرقابل کنترل لازم است اما در این بین کارگران متحمل ضررهای بسیاری می شوند. تعطیلاتی که بیش از همه کارگران اصناف کوچک را که نسبت به باقیِ کارگران ثباتِ کاری کمتری دارند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. اصلا بعید نیست که خیلی از آنها در این ده روزِ تعطیلی، حقوقی دریافت نکنند و یا حتی بسیاری از آنها به دلیلی شرایطِ بدِ اقتصادی و نداشتنِ پشتوانه‌ و حمایتِ قانونی اخراج شوند. حالا دیگر بعد از گذشتِ یک سال از شیوع کرونا با کارگرانی مواجه هستیم که شرایط اقتصادی بسیار سخت‌تری نسبت به سال قبل متحمل می‌شوند.

محسن باقری (عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) با بیان اینکه این وضعیت برای کارگرانِ شاغل در کارگاه‌های کوچک و بزرگ مشکلاتی را به وجود می‌آورد، گفت: البته مشکلات واحدهای کوچک بسیار بیشتر است؛ این کارگران چون درآمد چندانی ندارند و تنها راه امرار معاش آنها همین حقوق حداقلی و معمولاً بدون مزایای مزدی است و با توجه به اینکه مزدی هم که تعیین شده تنها یک سوم سبد معیشت است و معمولا تا دهم ماه بیشتر کفاف هزینه‌های زندگی آنها را نمی‌دهد، دچار مشکلات بسیاری می‌شوند.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: تاوان بی‌تدبیری و کوتاهیِ مسئولان در ایام عید و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا را کارگران باید بدهند. این مصوبات درواقع تنها برای ادارت و دستگاه‌های دولتی است؛ در این اوضاع وخیم برخی از کارگران باید حتما سرکار باشند و مشاغلی هم که تعطیل می‌شوند همانطور که گفتم، کارگرانشان تحت فشار قرار می‌گیرند. وضعیت کارگرانِ خدماتی هم که مشخص است؛ آنها مجبورند در این دوران بحرانی سرکار باشند اما هیچ امتیازات ویژه‌ای برایشان در نظر گرفته نشده است.  

باقری گفت: یک سال از کرونا می‌‎گذرد و ما هنوز درگیر مسائل ابتداییِ روابط کار، اشتغال و در کل همان مسائل بنیادین کار مثل حق بیمه‌، بیمه بیکاری و حمایت‌های اولیه از کارگران هستیم. در این مدت کارگران تاوان اشتباه دولت را می‌دهند. در حال حاضر نه صحبت از حمایت از کارگران در قالب یارانه و سبد حمایتی است و نه حمایت از کارفرمایان برای سرِپا نگه داشتنِ کارگاه‌ها.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران تاکید کرد: کارفرمایان در این جور مواقع از وظایف خود در قبال کارگران شانه خالی می‌کنند؛ دادنامه‌ی 179 باعث شد بنیان‌های اشتغال از بین برود و قراردادهای موقت و بدون امضا، دست کارفرمایان را در رفتار با کارگران باز گذاشت و کارفرمایان از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند بنابراین دور از انتظار نیست که بسیاری از کارگران در جریان این تعطیلی‌ها اخراج شوند. سال گذشته هم همین اتفاق افتاد؛ بیش از 960 هزار نفر برای بیمه بیکاری ثبت نام کردند که از این بین 600 هزار نفر نتوانستند از آن استفاده کنند و کسانی هم که بیمه بیکاری به آنها تعلق گرفت هنوز مشکلاتی با بیمه و سابقه بیمه خود دارند.

کرونا معیشت کارگران محسن باقری مدیریت کرونا تعطیلی کشور تاثیر تعطیلی بر کارگران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر