کد خبر: 1060466 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران، گفت: «با توجه به اینکه مجموع مستمری اسفندماه ۹۹ ملاک افزایش مستمری سایر سطوح در سال ۱۴۰۰ قرار نگرفته و صرفا به اعمال افزایش تیر ماه اکتفا شده است، سازمان تامین اجتماعی به دنبال لحاظ کردن آخرین مستمری (با اعمال متناسب‌سازی مرحله اول) در افزایش مستمری ۱۴۰۰ است.»

علی دهقان‌کیا با اشاره به اعتراض بازنشستگان به احکام افزایش مستمری فروردین ماه ۱۴۰۰ به خبرنگار ایلنا، گفت: «احکام صادر شده مورد اعتراض بازنشستگان قرار گرفته است به همین دلیل موضوع را به مسئولان ذی‌ربط در سازمان تامین اجتماعی اعلام کردیم و نظر مدیرعامل هم این است که بازنگری صورت گیرد. در حال حاضر با مستمری سایر سطوح (مشمولان ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی) مشکل داریم؛ چراکه بر اساس حداقل مستمری به یک عدد مشترک با بازنشستگان کشوری رسیده‌ایم. برای حداقل‌بگیران که در اسفند ماه سال گذشته، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کردند، شاهد افزایش ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی مستمری‌ها هستیم که در نتیجه مستمری آن‌ها با ۲۵ درصد افزایش حقوق در صندوق کشوری در سال ۱۴۰۰ برابری می‌کند.» 

وی افزود: «با این حال مستمری‌بگیران سایر سطوح از افزایش متناسب‌سازی مرداد تا اسفند ۹۹ در پایه مستمری خود بهره‌مند نشده‌اند و محاسبات به گونه‌ای صورت گرفته است که با اعمال متناسب‌سازی مرحله دوم، پایه مستمری آن‌ها پایین‌تر از سال گذشته قرار می‌گیرد. حرف ما این است که قرار بود مرحله دوم متناسب‌سازی را ارتقاء دهند و بر این اساس باید مستمری اسفند را ملاک قرار دهند تا مستمری امسال از سال پیش کمتر نشود. براساس محاسباتی که برای سایر سطوح در نظر گرفته شده است باید اعمال مبلغ متناسب‌سازی در مستمری اسفند ماه ۹۹ در نظر گرفته شود و حاصل آن با (۲۶ درصد به اضافه ۲۴۸ هزار تومان به اضافه مزایای جانبی) و در نظر گرفتن فاصله مبلغ مستمری از سقف در زمان برقراری و امروز، سنجیده شود تا میزان مستمری ۱۴۰۰ به دست آید؛ البته ۷۵ درصد فاصله تفاوت مبلغ مستمری در این دو بازه زمانی ملاک سنجش قرار می‌گیرد اما عددی که به دست می‌آید افزایش مستمری نسبت به ۹۹ ترجمه می‌شود. به هر شکل مدیرعامل سازمان موافق است تغییر مبنای محاسبه است و لازم است که این تفاوت برطرف شود و متناسب سازی در مستمری لحاظ شود.» 

علی دهقان‌کیا اعمال متناسب سازی در پایه مستمری متناسب‌سازی مرحله اول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر