کد خبر: 1059865 A

دبیر کل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری از پیگیری حقوق کارگان بلاروسی خبر داد.

به گزراش خبرنگار ایلنا به نقل از کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، دولت بلاروس همواره حقوق کارگران را نادیده گرفته و در جهت سرکوب اتحادیه‌های کارگری این کشور اروپایی گام برداشته است. 

دولت این کشور توجهی به توصیه‌های کمیسیون تحقیق و تفحص سازمان بین‌المللی کار نمی‌کند. پس از اینکه «الکساندر لوکاشانکو» در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور قدرت خود را حفظ کرد، بسیاری از اتحادیه کارگری این انتخابات را آزاد و عادلانه توصیف نکردند.

رئیس‌جمهور این کشور اروپایی پس از پیروزی مجدد در انتخابات بار دیگر به سرکوب کارگران و اتحادیه آنان ادامه داد. اتحادیه‌های کارگری بلاروس در سال ۲۰۰۴ چنین وضعیتی را تجربه کرده بودند. 

پلیس این کشور از اتحادیه‌ها را مجبور کرده است تا اطلاعات کامل اعضای خود را در اختیار آنان قرار دهد. این موضوع باعث نگرانی فعالان کارگری شده است، کارگرانی که از حق مسلم خود برای عضویت در تشکل‌های کارگری استفاده کرده‌اند در وضعیت خطرناکی قرار دارند. 

اگرچه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سرکوب کارگران بلاروسی را محکوم کرده اما نقض حقوق کارگران در این کشور مشهود است. 

«شارون بارو» دبیرکل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری توضیح داد: سازمان بین‌المللی کار و دیگر نهادهای سازمان ملل متحد باید به شرایط تاسف‌بار کارگران در بلاروس توجه کنند. مستندات دولت این کشور علیه کارگران باید گردآوری و ضبط شود. به‌طور قطع و یقین، موضوع سرکوب کارگران بلاروسی در جلسه ماه ژوئن سازمان بین‌المللی کار مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ما دولت بلاروس را مجاب می‌کنیم که به تمام تعهدات بین‌المللی خود در خصوص کارگران پایبند بماند. 

به گفته این فعال کارگری، تلاش‌های سازمان بین‌المللی کار برای احقاق حقوق اساسی کارگران ادامه خواهد داشت.

انتخابات انتخابات ریاست جمهوری حقوق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر