کد خبر: 1059735 A

پس از ابلاغیه خبرساز درباره عدم عرضه مرغ قطعه شده بسته بندی؛

ابلاغیه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور مبنی برعدم عرضه مرغ قطعه شده بسته‌بندی و تعطیلی بسیاری از مراکز معتبر قانونی فروش این محصولات در ابتدای سال ۱۴۰۰، موجبات اخراج و بیکاری هزاران پرسنل شاغل در این صنعت را در پی داشته است.

به گزارش ایلنا، با تعطیلی شرکت‌های رسمی فعال و مجاز و حذف آن‌ها شاهد رشد کارگاههای غیر مجاز زیر زمینی و غیر بهداشتی بوده‌ایم که باعث‌عدم کنترل و نظارت توسط ناظرین دامپزشکی و بهداشتی به آن‌ها شده است. این اتفاق در شرایطی‌ست که نیاز واحدهای بیمارستانی و خدماتی در شرایط بحرانی کرونا به محصولات قطعه‌بندی و تفکیکی آماده مرغ بهداشتی بیش از پیش شده است و ثبت درخواست‌های آن‌ها افزایشی جدی را در پی داشته است.

با حذف محصولات قطعه‌بندی بسته‌بندی مرغ از بازار وعدم عرضه آن در فروشگاههای زنجیره‌ای و خلا بوجود آمده در این بخش موجبات نارضایتی عمومی و برخی سوء استفاده‌ها مهیا شده که در روزهای اخیر این موضوع در فضای رسانه‌ای کشور نیز بازتاب داشته است. تعدیل نیرو و خبر اخراج هزاران کارگر این صنایع در ابتدای سال جدید از دیگر گمانه زنی‌های رسانه‌ای این حوزه است.

index

تصمیمات مورد بحث به مرور باعث هدایت مشتریان و مصرف کنندگان محصولات قطعه‌بندی و بسته‌بندی به سمت مرغ فروشان فله‌ای و تشدید صفوف و ازدحام در شرایط کرونایی را باعث شده که انتشار تصاویر آن‌ها موجبات سواستفاده رسانه‌های بیگانه علیه کشور را فراهم آورده است.

کارشناسان معتقدند عدم فعالیت شرکت‌های مجاز قطعه‌بندی و بسته‌بندی معتبر که درصدد ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه بوده‌اند منجر به بروز بحران‌های اقتصادی خواهد گردید و عملاً تناقض آشکار با شعار محوری سال تولید، پشتیبانی‌ها و رفع موانع است و عملاً جز ایجاد موانع وعدم پشتیبانی ماحصلی در پی نخواهد داشت.

تصمیمات مقطعی و غیرکارشناسی پس از تعطیلات نوروزی و مطابق سنوات قبل در شرایطی که بازارِ تقاضا با رکود فصلی مواجه است، هیچ کمکی به ازدیاد تولید و عرضه و ساماندهی مرغ نخواهد کرد.

برخی فعالین محیط زیست بر این باور‌ هستند که تهدید بهداشت عمومی و از بین رفتن زحمات چندین‌ساله نظام توزیع بهداشتی این صنعت با ورود پوست و ضایعات لاشه مرغ به سطح شهر و منازل شهروندان بطوری که حدود ۳۰٪ از وزن مرغ‌های توزیعی شامل پوست و ضایعات و دور ریز می‌باشد که نهایتاً از منازل به زباله‌های شهری انتقال و موجبات تشدید آلودگی محیط زیست می‌گردد.

سایز درشت و اندازه خارج از استاندارد مرغهای عرضه شده در روزهای اخیر و محتویات شکمی که به صورت کامل تخلیه نشده است نشان از سوءاستفاده برخی مرغداران و کشتارگاه‌ها از عدم عرضه آن در شب عید و اسفند ماه است. به نظر می‌رسد این نوع توزیع عجولانه پس از افزایش قیمت توسط قرارگاه ساماندهی مرغ از ۲۰۴/۰۰۰ ریال به ۲۴۹/۰۰۰ ریال صورت پذیرفته که تا حدود زیادی، هم به عرضه بیشتر و هم به تقاضای کمتر منجر گردیده است.

WhatsApp Image 2021-04-07 at 12.30.39 PM

جامعه سال نو صنعت عرضه مرغ رسانه های بیگانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر