کد خبر: 1055930 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

یک فعال حقوق صنفی کارگران بازنشسته می‌گوید: بازنشستگان کارگری نگران افزایش حقوق و چند و چون اجرای دور دوم همسان‌سازی هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عیدعلی کریمی (عضو کانون کارگران بازنشسته استان قزوین) با اشاره به اینکه با نهایی شدن دستمزد کارگران از سوی شورای عالی کار از وزیر کار، سازمان تامین اجتماعی و کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی می‌خواهیم تکلیف افزایش مستمری و همسان‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی با رعایت چهار عمل اصلی که خواسته بازنشستگان است را مشخص کنند، افزود: انتظار بازنشستگان این است که متولیان امر موضوع افزایش حقوق سال ۱۴۰۰ بازنشستگان تامین اجتماعی را با موضوع همسان‌سازی حقوق تفکیک کرده و با محاسبه جداگانه اقدام به افزایش حقوق بازنشستگان کنند.

او با بیان اینکه خواسته اول بازنشستگان کارگری این است که در ابتدا افزایش حقوق بازنشستگان کارگری را مساوی با افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری افزایش بدهند، افزود: خواسته دوم بازنشستگان که سال‌ها بازنشستگان آن را مطالبه‌گری می‌کنند این است که طبق قانون افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی را براساس معیارهای افزایش حقوق کارگران شاغل محاسبه کنند و افزایش بن و حق مسکن بازنشستگان حداقل به اندازه شاغلان باشد.

کریمی با بیان اینکه انتظار جامعه بازنشستگان کارگری این است که هرچه سریعتر موضوع همسان‌سازی و صدور احکام بازنشستگان تامین اجتماعی را عملیاتی کنند تا حداقل فروردین ماه حقوق بازنشستگان همانند کارگران بر اساس احکام جدید پرداخت شود، افزود: خواسته سوم بازنشستگان کارگری از سازمان تامین اجتماعی این است که هر سال افزایش حقوق بازنشستگان کارگری را همانند آنچه کارکنان شاغل و بازنشسته سازمان تامین اجتماعی دریافت می‌کنند، در نظر بگیرد.

دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین با تاکید بر اینکه دولت باید هر سال تمهیداتی بیندیشد که فاصله مستمری بازنشستگی با تورم واقعی جبران شود و بازنشستگان و مستمری‌بگیران بتوانند تغییراتی را در زندگی و معیشت خود احساس کنند، افزود: خواسته چهارم و آخر جامعه بازنشستگان کارگری که در حال حاضر دغدغه‌ی ذهنی همه بازنشستگان است؛ تعیین تکلیف و شفاف‌سازی ۸۹ هزار میلیارد تومان بودجه‌ای است که مجلس بابت دیون سازمان از دولت برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان درنظر گرفته که باید مشخص شود از این مقدار پول چه مقدار قرار است برای همسان‌سازی و سایر هزینه‌ها در نظر گرفته می‌شود.

او با بیان اینکه قرار است دور دوم متناسب‌سازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی به اجرا دربیاید و انتظار داریم کاستی‌ها و نواقص در متناسب‌سازی دور دوم تکرار نشود، افزود: هنوز هیچ اطلاع‌رسانی واضح و مشخصی در ارتباط با چند و چون و نحوه اجرای متناسب‌سازی دور دوم انجام نشده است. فقط مدام گفته‌اند از ابتدای سال جدید، متناسب‌سازی اجرایی خواهد شد اما ما توقع داریم در ارتباط با فرمول‌ها و نقشه راهِ متناسب‌سازی روشنگری کنند تا بازنشستگان و سایر ذینفعان بدانند به دریافتی هر بازنشسته چقدر افزوده خواهد شد.

 دبیر خانه کارگر قزوین در پایان گفت: امیدواریم تعیین افزایش مستمری‌ها که با موضوع همسان‌سازی همراه است به گونه‌ای انجام شود که نارضایتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران را در پی نداشته باشد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان عید علی کریمی(دبیر خانه کارگر قزوین )
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر