کد خبر: 1052146 A

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: ما ضامن کیفیت هستیم و براین اساس باید نظارت‌ها را با همکاری بخش خصوصی تقویت کنیم.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، علی اوسط هاشمی، در شصت و سومین هیئت نظارت مرکزی که به دو صورت حضوری و وبیناری با حضور اعضا و برخی مدیران سازمان یکشنبه ۲۴ اسفند ماه۱۳۹۹، برگزار شد، بر جامعه محور کردن مهارت به عنوان جهت گیری کلان سازمانی تاکید کرد. 

 هاشمی در این نشست ضمن تشکر از زحمات یک‌ساله اعضای هیئت نظارت مرکزی، گفت: دبیرخانه هیئت باید برنامه ریزی مدون داشته باشد و اهداف سال ۱۴۰۰ را مشخص کند.  پاگذاشتن به قرن جدید با تکیه بر آنچه آموخته‌ایم می‌تواند ضامن موفقیت باشد، باید خانه تکانی را از درون خود آغاز کنیم. 

معاون وزیرتعاون گفت: در پاسخ به فرمایشات مقام عالی وزارت، برای سال آتی، ایجاد ۱۴۰۰ مرکز جوار کارگاهی، تدوین ۱۵۰۰ استاندارد جدید و راه اندازی حداقل ۵۰ مرکز تخصصی را پیشنهاد داده ایم. 

وی افزود: در دو سال اخیر حدود ۲ هزار استاندارد جدید تدوین شده که با تدوین یک هزار و ۵۰۰ استاندارد جدید دیگر در سال ۱۴۰۰، آمار استانداردهای تدوین شده در این مدت به ۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد خواهد رسید که با لحاظ استانداردهای تدوین شده از ابتدای انقلاب اسلامی، در مجموع ۸ هزار استاندارد آموزش مهارتی خواهیم داشت. 

هاشمی افزود: ایجاد ۵۰ مرکز تخصصی با هدف تمرکززدایی از آموزش‌های مهارتی و عدالت آموزشی، برنامه ریزی شده است تا شرکا و دستگاه‌های متولی را پای کار آوریم. 

وی با اشاره به ۱۵ استان مرزی گفت: در حوزه آموزش‌های مهارتی برای استان‌های مرزنشین باید برنامه ریزی دقیق و مشخصی تدوین کنیم. 

هاشمی ضمن تاکید بر لزوم ایجاد دپارتمان تخصصی مهارت آموزی در استان‌های مرزی و ضرورت تمرکززدایی در ارائه آموزش‌های مهارتی گفت: در شرق و غرب کشور دو دپارتمان تخصصی مهارت آموزی پیش بینی کرده ایم. 

رئیس سازمان با اشاره به سفر اخیرش به استان خراسان رضوی و تصویب ایجاد ۳ مرکز در مناطق حاشیه‌نشین افزود: اگر بخواهیم حاشیه نشینی را بزدائیم باید به توانمندسازی از طریق آموزش‌های مهارتی روی آوریم چرا که کرامت افزایی در توانمندسازی است. 

هاشمی همچنین گفت: باید تقاضا را جدی بگیریم، به صورت مطلق خود را دنباله رو گذشته ندانیم، مدیریتی ارزش دارد که افکار خود را به گونه‌ای برویاند که وابسته به شخص نباشد و باقی بماند. 

هاشمی گفت: در ارائه آموزش‌های مهارتی ما ضامن کیفیت هستیم و براین اساس باید نظارت‌ها را با همکاری بخش خصوصی تقویت کنیم. 

وی همچنین گفت: شفاف‌سازی از دستورالعمل ها، قیمت ها، نحوه ارائه خدمات و ابلاغ به کارآموزان باید در دستور کار هیئت نظارت مرکزی قرار گیرد. 

هاشمی با بیان اهمیت سنجش مهارت در سازمان به بازنگری در این حوزه به عنوان یکی از وظایف اصلی سازمان تاکید کرد. 

معاون وزیر کار در پایان گفت: علاوه برسنجش مهارت آموزان سازمان در دو بخش دولتی و خصوصی، سنجش مهارت افرادی که به هر نحوی دارای مهارت فنی و حرفه‌ای هستند از طریق برگزاری آزمون‌های ادواری را به جد پیگیری می‌کنیم. 

در این جلسه وبیناری (آخرین جلسه هیئت نظارت مرکزی در سال جاری) که با حضور اعضای هیئت نظارت مرکزی، مدیران ستادی و استانی برگزار شد تعیین شهریه دوره‌های آموزشی برای سال ۱۴۰۰، بررسی شیوه نامه نحوه تاسیس و اداره آموزشگاه فنی و حرفه‌ای خارج از کشور و… مورد بررسی قرار گرفت.

استان خراسان رضوی بخش خصوصی حاشیه نشینی فنی و حرفه ای معاون وزیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر