کد خبر: 1050088 A

کارگران شرکت توزیع برق سراسر کشور، خواستار افزایش حقوق و مزایای خود مطابق دریافتی رسمی‌ها هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چند صد کارگر توزیع برق سراسر کشور به صورت شرکتی یا همان پیمانکاری کار می‌کنند؛ به همین دلیل، میان دستمزد و دریافتی آنها با رسمی‌های برق، تفاوت معناداری وجود دارد؛ به گفته‌ی یکی از این کارگران، ما حتی نصف رسمی‌ها هم حقوق نمی‌گیریم!

علاوه بر این گروه، برخی کارگران توزیع برق، «حجمی» هستند یعنی به میزان کاری که انجام می‌دهند، حقوق دریافت می‌کنند و از بسیاری از مزایای مزدی قانون کار محروم هستند.

مساله مهم دیگری که شرکتی‌های برق را آزار می‌دهد: عدم امنیت شغلی و ترس از تعدیل در آستانه شروع هر سال جدید است.

این کارگران با تاکید بر اینکه «این ما هستیم که کار سنگین توزیع برق را در شهرها و روستاهای کشور انجام می‌دهیم و حتی به دورافتاده‌ترین مناطق کشور برق رسانی می‌کنیم» از تلاش برای تبدیل وضعیت خود می‌گویند.

یکی از این کارگران که در استان آذربایجان شرقی کار می‌کند؛ می‌گوید: روز گذشته برای پیگیری مطالبات‌مان به تهران آمدیم و به مجلس شورای اسلامی مراجعه کردیم؛ پیشتر، ششم اسفند نیز ما در مقابل مجلس، تجمع صورت داده بودیم اما متاسفانه گوش شنوایی برای شنیدن خواسته‌ها و مطالبات ما وجود ندارد.

این کارگر شرکتی که در اصل، مدرک کارشناسی مرتبط دارد و سال‌ها به عنوان شرکتی کار کرده؛ در ارتباط با مهم‌ترین خواسته‌ها خود و همکارانش می‌گوید: در راس مطالبات ما، تبدیل وضعیت قرار دارد؛ کار ما دائمی است پس چرا قراردادهایمان، دائمی و رسمی نیست؟! مگر قانون کار نمی‌گوید برای کارهای با ماهیت مستمر، باید قراردادها، دائم باشد؟! بعد از تبدیل وضعیت، ما خواستار همسان‌سازی حقوق و مزایا هستیم؛ ما نیز بایستی به اندازه رسمی‌ها حقوق بگیریم و به اندازه آنها مزایای مزدی و غیرمزدی داشته باشیم.

به گفته این کارگر شرکتی، قانون بالادستی «کار یکسان-مزد یکسان» به هیچ وجه در زیرمجموعه‌های شرکت برق رعایت نمی‌شود؛ برخی شهروند درجه یک هستند و بهترین مزایا را دارند و برخی مثل ما، حتی درجه دوم هم به حساب نمی‌آیند!

شرکت‌های واسطه حذف شوند!

یک کارگر شرکتی دیگر در تایید اظهارات همکارش از تلاش برای تغییر معادلات معیوب روابط کار در سال آینده می‌گوید: بارها به نمایندگان مجلس و سایر نهادهای مرتبط و مسئولان مراجعه کرده‌ایم اما تا امروز هیچ فکری برای بهبود شرایط شغلی و معیشتی ما نکرده‌اند؛ کار را ما انجام می‌دهیم اما گویا برایشان مهم نیست که ناراضی هستیم و شب عید، حتی ذره‌ای خرسندی از اوضاع نداریم!

این کارگر، دیگر مطالبات شرکتی‌های برق را اینگونه مطرح می‌کند: حذف آزمون تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی و حذف شرکت‌های واسط تامین نیرو.

او می‌گوید: ما از سراسر کشور به تهران آمدیم و با پلاکارد‌های کار مساوی ولی حقوق نابرابر، مقابل خانه ملت رفتیم؛ امیدواریم همانطور که به مشکلات کلاه‌زردها یا اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق توجه شد و همه‌ی آنها تبدیل وضعیت شدند، برای کارگران حجمی و شرکتی توزیع برق نیز فکر کنند و تبدیل وضعیت ما را نیز کلید بزنند؛ باید چارت خالی استخدام پیدا کنند و همه ما شرکتی‌ها و حجمی‌ها را که نظام توزیع برق مملکت به کارمان نیاز دارد، در اسرع وقت جذب کنند.

کارگران شرکتی توزیع برق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر