کد خبر: 1044535 A

پس از گذشت حدود ۹ ماه از تعدیل شماری از کارگران پیمانکاری مجموعه ریلی رجاء، هنوز کارگران یک شرکت ریلی موفق به دریافت مقرری بیمه بیکاری کرونا نشده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران مهماندار و سیر و حرکت و فنی یک شرکت ریلی در مجموعه رجاء که از اردیبهشت ماه سال جاری تا امروز توسط پیمانکار بیکار شده‌اند، خواستار محقق شدن مقرری بیمه بیکاری خود در آستانه سال نو شدند.

این کارگران که تعداد آن‌ها به صورت دقیق مشخص نیست، در تماس با ایلنا گفتند: پس از نزدیک به یک الی دو دهه فعالیت؛ از سوی کارفرما به دلیل شیوع کرونا مازاد تلقی شده و در نتیجه از ابتدای اردبهشت ماه بیکار شده‌ایم.

این کارگران با بیان اینکه بیکاری ما غیرارادی بوده و هیچ تقصیری در این زمینه نداشته‌ایم، افزود: بیکاری ما کارگران به دلیل شیوع کرونا و کاهش سیر وحرکت قطارها انجام شد آنهم درحالیکه هنوز به اتمام قرارداد ما در این شرکت چند ماهی باقی بود.

آنها درباره دلایل برقرار نشدن مقرری بیمه بیکاری خود گفتند: سازمان تامین اجتماعی به دلیل آنکه قرارداد ما با شرکت هنوز چند ماهی باقی است و حق بیمه ما در این دو ماه پرداخت نشده، مقرری بیمه بیکاری کرونا را برای کارگران این مجموعه برقرار نمی‌کند. این در حالیست که کارفرمای شرکت نیز زیر بار پرداخت حق بیمه ما نمی‌رود، بنابراین ما کارگران در عین حال که وضعیت مشخصی نداریم، در انتظار بازگشت به محل کار سابق خود هستیم.

یکی از کارگران بیکار شده میانگین سابقه خود و همکارانش را بین ۱۰ تا ۱۵ سال عنوان کرد و گفت: کارگرانی که بیکار شده‌اند مهمانداران، نیروهای سیر و حرکت و برخی نیروهای فنی قطارها هستند که از ابتدای سال جاری بیکار و بلاتکلیفند.

او با انتقاد از وضعیت نامناسب خود در نتیجه نه ماه بیکاری و بلاتکلیفی شغلی گفت: هرچند در زمان اشتغال دستمزدهای حداقلی ما با تاخیر بسیار پرداخت می‌شد و با مشکلات معیشتی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کردیم، اما در این شرایط از مسئولین راه‌آهن می‌خواهیم برای اثبات حسن نیت خود، علاوه بر پیگیری وضعیت اشتغال کارگران بیکار شده در آستانه سال نو زمینه برقراری مقرری بیمه بیکاری ما را فراهم کند.

این کارگر به نیابت از همکاران خود از مسئولان راه‌آهن و سازمان تامین اجتماعی درخواست کرد در ارتباط با پرداخت مقرری بیمه بیکاری کارگران پیمانکاری اقدامات لازم را به عمل آورند تا همه بیکارشدگان کرونا بتوانند از این مقرری که حق هر بیمه‌پردازی است، در آستانه سال نو بهره‌مند شوند.

کارگران رجاء بیمه بیکاری کرونا کارگران‌ پیمانکاری یک شرکت‌ ریلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر