کد خبر: 1035120 A

دولت قزاقستان، اجازه فعالیت رسمی به تشکل‌های کارگری در خاک این کشور را نمی‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، وضعیت انجمن‌های صنفی و تشکل‌های کارگری در کشور قزاقستان مناسب نیست و این کنفدراسیون خواهان بهبود وضعیت آن‌هاست. کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری از دولت این کشور می‌خواهد که مداخله در امور اجرایی اتحادیه‌های مستقل کارگری را متوقف کند و به آزادی عمل این گروه‌ها احترام بگذارد. 

دولت این کشور آسیایی، آزار و اذیت فعالان کارگری را در دستور کار خود قرار داده و با تمام وجود برای رسیدن به مطلوب خود تلاش می‌کند. مقامات قزاقستانی به تشکل‌های کارگری اجازه فعالیت رسمی نمی‌دهند و بنا به دلایل نامعلوم از ثبت رسمی آن‌ها خودداری می‌کنند. 

«شارون بارو» (دبیرکل کنغدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری) در ارتباط با این موضوع توضیح داد: دولتمردان قزاقستان به جامعه جهانی اعلام کرده‌اند که آزادی عمل انجمن‌های صنفی و تشکل‌های کارگری را قبول دارند اما اعمال و رفتار آن‌ها بیانگر موضوعی دیگر است. سیاست‌های دولت این کشور از خلف وعده‌های داده شده حکایت می‌کند. 

او ادامه داد: این کشور در ارائه گزارش‌های ارسالی خود به سازمان بین‌المللی کار نیز تخلف و از بازگو کردن حقیقت پرهیز می‌کند. آن‌ها به جای حمایت از گروه‌های کارگری در جهت نابودی تشکل‌ها پیش می‌روند و برای رسیدن به مقصود خود از هیچ اقدامی کوتاهی نمی‌کنند. 

وی با اشاره به سبقه تاریخی اقدامات مقامات این کشور آسیایی علیه کارگران گفت: دولتی‌ها با اقدامی غیرقانونی، انجمن صنفی کارگران صنعت سوخت و انرژی را در سال ۲۰۱۷ منحل کردند و به تبع این موضوع بسیاری از کارگران ضررهای هنگفتی متحمل شدند. 

شارون بارو افزود: سازمان بین‌المللی کار و اعضای کنفدراسیون، تخلفات غیرقانونی و دروغ‌های مقامات این کشور را بارها دیده و شنیده‌اند. این دو سازمان به طور قطع و یقین حامی کارگران بوده و از منافع آن‌ها دفاع خواهند کرد.

انجمن صنفی کارگری تشکلات کارگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر